Czy samochody elektryczne zmienią mobilność naszego miasta?

W Bydgoszczy stawiamy na zrównoważony transport, który jest jednym z elementów ochrony klimatu. Do 18 maja trwają konsultacje społeczne dot. rozmieszczenia niemal 200 nowych ogólnodostępnych punktów ładowania elektryków. Przystąpiliśmy również do międzynarodowego projektu 2050 CliMobCity, który zajmuje się mobilnością w mieście.

Miasto realizując projekt 2050 CliMobCity chce nauczyć się dobrych praktyk zastosowanych w innych europejskich miastach. Mieszkańcy miast mają coraz większe zapotrzebowanie na usługi transportowe, a to wymaga od samorządów zaangażowania w proces kształcenia i wdrażania lokalnej polityki związanej ze zrównoważonym transportem.

Miasto od lat stawia na ekologiczny transport tramwajowy, stale unowocześnia tabor autobusowy, buduje bus-pasy. Aktualnie przygotowuje także Plan rozmieszczenia na terenie Bydgoszczy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Mieszkańcy mogą składać uwagi do zaproponowanych 83 nowych lokalizacji stacji ładowania rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Termin składania uwag mija 18 maja. Uwagi do Planu można zgłaszać na stronie www.bydgoszcz.pl/stacjeladowania. Więcej informacji o konsultacjach znajduje się TUTAJ.

Projekt o akronimie “2050 CliMobCity” dotyczy łagodzenia skutków zmian klimatu w obszarze mobilności w mieście. Jako miasto wyznaczyliśmy sobie ambitne cele klimatyczne. Udział w projekcie będzie znakomitą okazją do zweryfikowania czy jako miasto jesteśmy na dobrej drodze do realizacji postawionych sobie celów.

Projekt koncentrujue się na zagadnieniach związanych z mobilnością w mieście:

• Identyfikacja kluczowych środków, które pozwolą zmniejszyć emisję CO2.
  • Pojazdy elektryczne oraz infrastruktura ładowania.
  • Systemy informacyjne i komunikacyjne wspierające/zachęcające do zmiany środków transportu na transport publiczny.

Efektem finalnym projektu będzie przede wszystkim Strategia Zrównoważonego Transportu Miejskiego, która zostanie przyjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy. ​

Więcej informacji o projekcie znajduje się TUTAJ.