logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czas zacząć oszczędzać wodę!




Hydrolodzy alarmują: Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, latem czeka nas susza! Zasoby wodne Polski są teraz jednymi z najniższych w Europie. Podpowiadamy mieszkańcom, jak oszczędzać wodę w czasie codziennych czynności.


Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że woda to wielki skarb naszej planety. Nie potrafimy sobie wyobrazić, że mogłoby jej nie być. A jednak już od dłuższego czasu coraz częściej słyszymy słowo „susza”. Niewykluczone, że za kilka lat wszyscy mieszkańcy naszej planety, będą mieli utrudniony dostęp do wody pitnej. Już w tej chwili ponad  miliard ludzi na całym świecie (czyli 14,5% populacji) cierpi z powodu braku wody. Statystycznie każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody.

Pamiętajmy, że zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1,56 mln litrów na rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów na rok). Każdy z nas powinien oszczędzać wodę. Oto proste sposoby dla wszystkich mieszkańców:

  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów
  • napraw cieknące krany i spłuczki
  • bierz szybki prysznic zamiast długiej kąpieli
  • zamontuj perlatory na kranach
  • zmień baterie umywalkowe na jednouchwytowe
  • nie myj naczyń pod bieżącą wodą
  • uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
  • nie wylewaj wody, którą można użyć do innych celów – wykorzystuj wodę z płukania owoców i warzyw czy od gotowania jajek np. do spłukiwania toalety czy podlewania roślin w doniczkach czy w ogrodzie
  • zbieraj i wykorzystuj deszczówkę
  • mów głośno o oszczędzaniu wody!

Ślad wodny – co to takiego?
Ślad wodny to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta, czyli to rzeczywista ilość wody potrzebna do wyprodukowania danej rzeczy. W Polsce przyjmuje się, że średnia wartość śladu wodnego przeciętnego gospodarstwa domowego to od 350 do 400 litrów każdego dnia. W Etiopii taki znak wodny wynosi 15 litrów. A jaki jest ślad wodny niektórych popularnych produktów? Produkcja bochenka chleba to zużycie 462 litrów wody, wytworzenie kilograma czekolady to 17 196 litrów wody, kilogram pomidorów to zużycie wody na poziomie 214 litrów, a  produkcja pary jeansów to 8 000 litrów wody

Warto wiedzieć, że Miasto Bydgoszcz realizuje projekt CWC City Water Circles, który ma na celu promowanie kultury oszczędzania wody, sposobów pozyskiwania i wykorzystywania wody deszczowej w miastach, odzyskiwania wody szarej i stosowania rozwiązań opartych na naturze. Więcej o projekcie TUTAJ.