Bydgoszcz świętuje rocznicę powrotu do Polski

Dokładnie 104 lata temu bydgoszczanie na Starym Rynku witali wojsko polskie. Po latach zaborów nasze miasto wracało do Polski. W sobotę (20.01) świętujemy i wspominamy tamte wydarzenia.

Obchody 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski rozpoczęły się już w piątek (19.01). W instytucjach kultury obywały się wystawy, wykłady i prelekcje. W sobotę (20.01) o godz. 11 zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz w imieniu miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Znajdują się tam symboliczne groby międzywojennych prezydentów naszego miasta Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego. Ten drugi w styczniu 1920 r. na czele 6. Pułku Ułanów Wielkopolskich wkroczył do Bydgoszczy.

Kwiaty złożone zostały również na Starym Rynku pod tablicą upamiętniającą innego bohatera tamtych wydarzeń gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.
Po mszy św. w bydgoskiej katedrze na Starym Rynku odbyły się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej złożyli m.in. prezydent Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel oraz miejscy radni.

- Maszerujące przeszło sto lat temu po bydgoskich ulicach polskie oddziały, przynosiły nadzieje i szanse na pomyślne i szczęśliwe jutro. Wkraczających do grodu nad Brdą strzelców, saperów i ułanów witano chlebem i solą. Rozpoczynała się nowa karta w historii naszego miasta. Stojąc dzisiaj w tym miejscu, tak szczególnie naznaczonym historią, trudno nie zapytać, jak wypełniliśmy testament naszych przodków, którzy oddali w nasze ręce wolną i niepodległą Rzeczpospolitą? Szanowni Państwo, Drogie Bydgoszczanki i Bydgoszczanie! Jestem przekonany, że nie zmarnowaliśmy wieku naszej wolności. Z dumą możemy dziś zapewnić naszych przodków, że powierzony nam przed ponad stu laty dar, dobrze wykorzystaliśmy - mówił prezydent Rafał Bruski.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w historyczną podróż w czasy minionego stulecia przeniosła nas kapela podwórkowa Ferajna Bydgoska. Na co dzień kapelę można spotkać na bydgoskich targowiskach i ulicach, gdzie promuje przedwojenną kulturę miejską i folklor ulicy. W sobotę na Starym Rynku wybrzmiewały m.in. takie pieśni jak: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pęki białych róż", "Przybyli ułani pod okienko", czy "O mój rozmarynie". Przed ratuszem odbyła się też inscenizacja historyczna.

W obchody włączyły się m.in. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Kameralny, czy Miejskie Centrum Kultury.
To nie koniec świętowania. Jeszcze dziś o godz. 18 zapraszamy na Barkę Lemara na potańcówkę "pod ferdeką" w stylu międzywojnia. W godz. 21-22 na ulicy Mostowej czeka nas uliczne muzykowanie w nurcie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.