Bydgoski modernizm. Kolejny budynek po remoncie

Zakończył się remont budynku przy ul. 20 Stycznia 1920 Roku z numerem 39. Modernistyczna kamienica wzniesiona w XX-leciu międzywojennym doskonale wypełnia zachodnią pierzeję ulicy zdominowanej przez nieco starsze budynki.

Budynek oddano do użytku w 1937 roku. Powstał na planie prostokąta. Liczy 4 kondygnacje oraz poddasze. Przykryty jest dwuspadowym dachem.  Wejście ulokowano w skrajnej części budynku. Klatkę schodową doświetlają duże okna wkomponowane w zaokrąglony narożnik przy wnęce, przeciągnięty przez wszystkie kondygnacje. Wszystkie pomieszczenia od strony ulicy są doświetlone przez duże trzydziałowe okna. Po remoncie utrzymany jest w beżowo-białej kolorystyce. Budynki ulokowane po zachodniej stronie ul. 20 Stycznia 1920 Roku podobnie jak starsze kamienice ulokowane vis a vis posiadają tak zwane przedogrody. Dzięki temu oraz podobnym proporcjom mimo architektonicznych różnic obie pierzeje tworzą harmonijny układ urbanistyczny.

Budynki modernistyczne wyróżnia prostota. Zestawiane były z prostopadłościennych brył. Starannie dobierano materiały wykończeniowe: metalowe balustrady, ceramiczne płytki, szlachetne tynki. Warto podkreślić, że architekci działający w Bydgoszczy w okresie XX-lecia międzywojennego mieli doskonałe wyczucie proporcji. Modernistyczne obiekty odpowiadały  skali historycznej zabudowy. Więcej informacji o cennych przykładach bydgoskiego modernizmu znajduje się na stronie visitbydgoszcz.pl.
W poprzednich latach przy ul. 20 Stycznia 1920 Roku wyremontowanych zostało wiele innych kamienic i willi. Wśród nich są między innym budynki z numerami 22, 23, 25, 27,  44. Wiele z nich zdobią oryginalne detale architektoniczne.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Powstają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.