logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Budowa na finiszu, czas na wyposażenie




Kończy się rozbudowa siedziby Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Bydgoszczy. Przy ul. Terasy powstaje między innymi kawiarenka społeczna, świetlica - sala konferencyjna. Miasto wsparło tę inwestycję ze środków unijnych na Gminny Program Rewitalizacji.


Harcerze z ZHR do istniejącego budynku  przy ul. Terasy 2 zakupionego od miasta  przeprowadzili się w 2015 roku. Kamienica została  przez nich gruntownie wyremontowana. Obecnie kończy się  rozbudowa harcerskiej siedziby o nową część. Pomógł w tym nasz Gminny Program Rewitalizacji. W oparciu o pieniądze pozyskane przez miasto i zarezerwowane dla podmiotów niepublicznych powstanie ośrodek inicjatyw społecznych animowany przez ZHR. Projekt uzyskał też dofinansowanie rządowe oraz wsparcie z innych źródeł.

- W ramach służby harcerskiej w budynku będą realizowane działania związane z rewitalizacją społeczną na terenie miasta –skierowane do wszystkich, którzy na bazie ogólnopolskich doświadczeń harcerskich i całego sektora pozarządowego będą mogli zapoznawać się i wdrażać najlepsze doświadczenia związane z działalnością w obszarze różnego typu aktywności społecznej. W nowej części budynku znalazło  się dodatkowe miejsce m.in. na kawiarenkę społeczną wraz ze świetlicą - salą konferencyjną – mówi pełnomocnik Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR  ds. tej inwestycji Michał Butkiewicz.

Budynek zaprojektowany przez bydgoską architekt Elżbietę Andrzejewską został wkomponowany w działkę ZHR pomiędzy ulicami Terasy i Podgórną  w centrum Bydgoszczy i dostosowany do sąsiedniej architektury. Piętrowy obiekt z nieużytkowym poddaszem powstał na planie litery „L”.

Na elewacji dominuje biały tynk oraz ceglane zdobienia. W ramach etapu wynikającego z GPR na parterze znajdzie się m.in. kawiarenka oraz sala konferencyjno-szkoleniowa. Ponadto w drugim etapie na piętrze urządzane są pokoje hostelowe.

Obecnie trwają roboty porządkowe wokół budynku oraz gromadzone są środki na wyposażenie obiektu. Na pełne zagospodarowanie czeka jeszcze podwórko i ogród należący do ośrodka.

Koszt tego etapu inwestycji to przeszło 1,4 mln zł, w tym wsparcie z Gminnego Programu Rewitalizacji wynoszące 670 tysięcy złotych (środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego).