logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyszywana mapa i kuchenne makatki
Fundacja Nitkomaniacy zaprasza na wystawę „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 29 kwietnia o godz. 18:00 w Młynach Rothera. Wystawę będzie można oglądać przez cały miesiąc, aż do 29 maja. Wstęp wolny.


Projekt „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego – wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego” to przede wszystkim mapa fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonana  w formie artystycznej, wyszywanej tkaniny. Ten nietypowy, przestrzenny obraz w szczególny sposób prezentuje wyjątkową część Bydgoszczy, okolicę Starego Kanału Bydgoskiego. Mapa przedstawia układ ulic, ale również prezentuje charakterystyczne dla parku nad Kanałem elementy przyrody i zabudowę architektoniczną, obecnie wzbogacaną o odwzorowanie trzech zabytkowych śluz.

Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, obecnie się rozwinął i poszerzył o kuchenne makatki, których tematyka nawiązuje do otoczenia Kanału Bydgoskiego, jako miejsca wypoczynku. Makatki kuchenne – obecne kiedyś w wielu bydgoskich domach – pozwalają na przedstawienie Kanału Bydgoskiego w lekkiej, zabawnej formie. Łączą w sobie tradycyjnie elementy graficzne wraz z hasłami:  „zostaw swoje troski nad Kanałem Bydgoskim”, „Park i woda, relaks i swoboda”, „Biegiem, truchtem, czy spacerem nad kanałem wciąż się dzieje”. 

Do projektu artystka zaprosiła uczestniczki warsztatów haftu, by wspólnie z nimi – podążając z igłą i nitką – przedstawiać Kanał Bydgoski oraz promować to piękne i wyjątkowe miejsce. Dodatkowo na wystawie pojawią się prace kilku pań z Ukrainy, przebywających w Bydgoszczy, które przygotują haftowane makatki w swoim ojczystym języku.

Na wernisaż organizator zaprasza w najbliższy piątek, 29 kwietnia o godz. 18:00. Wystawa, która odbywa się we współpracy z Młynami Rothera, pozostanie tam  do 29 maja. Wstęp bezpłatny.