logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wolne Studio – pierwsza odsłona
We wtorek, 30 marca w „emcekowym” telewizorze Rubin wystąpią bydgoscy adwokaci, z którymi rozmawiać będzie Ewa Czerska z Okręgowej Rady Adwokackiej. Wolne Studio 2.1. to propozycja włączenia się w obchody Roku Bydgoskiego Marca’81. Transmisja na Facebooku MCK o godz. 19.30.


Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 odbiły się echem w całej ówczesnej Polsce. Wolnościowe zrywy i bunt solidarnościowych działaczy spowodowały masowe protesty w całym kraju i stały się przyczynkiem do zmian ustrojowych.

Żeby uczcić 40. rocznicę Prowokacji Bydgoskiej, Rada Miasta zadecydowała, że rok 2021 będzie „Rokiem Bydgoskiego Marca’81”.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy włącza się w te ważne obchody i zaprasza do „Wolnego Studia 2.1.”. To propozycja wydarzeń historyczno-kulturalnych trwających przez cały rok, która w oryginalnej formule przenosić nas będzie do początku lat 80., przypominając ducha tamtych czasów.

Samo „Wolne Studio 2.1.” stylizowane jest na nieco siermiężny i statyczny efekt dawnej telewizji państwowej PRL, z wykorzystaniem plansz, spikerów w kostiumach, przemyślanych elementów dekoracji. MCK przygotowuje programy poświęcone życiu artystycznemu i społecznemu Bydgoszczy ostatniej dekady istnienia komunistycznej Polski.

Wszystkie pasma, które będą nadawane z Wolnego Studia 2.1. nagrywane są w specjalnie do tego przygotowanej scenografii – to obudowa starego odbiornika telewizyjnego, który stanął na scenie sali kinowo-widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Z wnętrza odbiornika nadawane będą programy telewizyjne, które obejrzymy na ich kanałach społecznościowych.

W pierwszym odcinku zobaczymy rozmowę Ewy Czerskiej z Okręgowej Rady Adwokackiej z bydgoskimi prawnikami. Gośćmi Studia będą adwokaci Konrad Kulpa, Justyna Mazur i Michał Bukowiński, którzy opowiadać będą m.in. o zaangażowaniu bydgoskiej Palestry i ich solidarności w stosunku do ”niepokornych” prokuratorów z lat osiemdziesiątych. Nawiążą  także do współczesności i obecnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

W kolejnych odcinkach, które emitowane będą w co drugi wtorek (zawsze o godz. 19.30) zobaczymy m.in. Przegląd Prasy, a także programy muzyczne, literackie, filmowe, teatralne czy historyczne. Zapraszani będą ciekawi ludzie i ważne osobistości związane z kulturą, polityką, etc.
„Wolne Studio 2.1.” organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta w Bydgoszczy.