logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rusza XI Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
10 listopada br. rozpocznie się w Bydgoszczy XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. To jeden z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Przez dwa tygodnie melomani będą mieli okazję posłuchać 50 pianistów z całego świata, którzy przyjadą do Bydgoszczy zagrać o I nagrodę i 30 tysięcy euro. Konkurs będzie w całości transmitowany w internecie. Laureatów poznamy 24 listopada.


Inaugurację Konkursu poprzedzi Wernisaż Wystawy PADEREWSKI SUPERSTAR, 8 listopada o godzinie 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wystawa ma ukazać sylwetkę Paderewskiego z perspektywy masowego odbiorcy z przełomu XIX i XX wieku oraz podkreślić ogromną skalę jego światowej popularności.

Konkurs pianistyczny im. Paderewskiego odbywa się w Bydgoszczy co 3 lata. Mogą w nim brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1987-2003, niebędący studentami Jurorów w ostatnich trzech latach.
Celem XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów,  propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów i polskiej kultury na świecie.
 
Aby umożliwić pianistom z całego świata udział w Konkursie, po raz piąty w historii zorganizowane zostały przesłuchania eliminacyjne w Brescii, Wiedniu, Moskwie Nowym Jorku, Warszawie, Tokio i Seulu. Spośród 185 kandydatów do XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego zakwalifikowanych zostało 56 pianistów z 15 krajów. 50 z nich przyjedzie do Bydgoszczy, by zagrać o I nagrodę wartości 30 tysięcy euro.
 
Solistą Koncertu Inauguracyjnego będzie Nikita Mndoyants, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2007 roku, który zagra z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego.
23 listopada 2019, w oczekiwaniu na werdykt Jury wystąpi Krzysztof Herdzin, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń, prezentując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego.
 
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego będzie w całości transmitowany w Internecie.
 
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, który odbył się w listopadzie 2016 roku wygrał Hyuk Lee z Korei, II nagrodę zdobył Jakub Kuszlik, III nagrodę zdobyła Svetlana Andreeva. Wyróżnienia zdobyły Elżbieta Bilicka oraz Dina Ivanova. Konkurs zakończył się Koncertami Laureatów w Bydgoszczy oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs po raz pierwszy zorganizował w 1961 roku ówczesny dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe. Początkowo był to konkurs ogólnopolski, w 1998 roku został przekształcony w konkurs międzynarodowy.
 
Głównym organizatorem XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego przy współudziale Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego. Partnerem Konkursu jest firma Yamaha Music Europe GmbH. Konkurs jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.  
 
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na www.konkurspaderewskiego.pl