logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Oksydan. Na miejscu. Na zastaw. Na wynos
Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę w dawnym zbiorniku na wodę przy ul. Filareckiej 2. Do 30 stycznia w godzinach otwarcia muzeum będzie można podziwiać prace bydgoskiej artystki Ewy Widackiej-Matoszko, na ekspozycji pt. „Oksydan. Na miejscu. Na zastaw. Na wynos.”, która jest hybrydowym połączeniem artystycznego kunsztu wielu talentów.


Prezentowane na ekspozycji prace są wynikiem zapisu graficzno-fotograficznego przyglądania się zjawisku codziennego świadomego i nieświadomego wykorzystywania wody. Obserwacji jej w rożnych stanach skupienia i odczytywania jej wiązań przez pryzmat banalności i bezbarwności, jako materii samej w sobie. To połączenie widzenia plastycznego i filozoficznego. Woda występuje tu jako bodziec i dominanta, jako odbicie i idea. To kondensacja realizmu i nierealnych odbić w pracach, gdzie miesza się ze sobą barwa i światło z pytaniem o kierunek eksploatacji tego związku chemicznego. Błękitny i niebłękitny, szczególnie w przestrzeni Wieży Ciśnień nabiera metafizycznej głębi.

Wstęp do Galerii Wieży Ciśnień możliwy jest po zakupieniu biletu do muzeum (bilet normalny w cenie 10 zł, ulgowy w cenie 5 zł). W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 52 373 27 23, email: muzeum@mwik.bydgoszcz.pl lub na muzealnych mediach społecznościowych. 

***

Ewa Widacka-Matoszko to doświadczona projektantka, dekoratorka wnętrz, artystka, graficzka. Osobowość twórcza, wykładowczyni projektowania wnętrz. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Wydział Sztuk pięknych  na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada bogate doświadczenie jako projektantka wnętrz prywatnych oraz publicznych. Obecnie zajmuje się m.in projektowaniem wystaw w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na swoim koncie ma liczne projekty aranżacyjne czy oprawy graficzne do wystaw. Jest pomysłodawczynią konkursów  i wystaw pokonkursowych dla dzieci i młodzieży pt. „Wymarzone Muzeum” oraz „Oko na zimę”. Jej pasją jest sztuka i design. Stypendystka Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury w 2017 r. Oprócz projektowania wnętrz zajmuje się również fotografią, projektowaniem ceramiki oraz grafik komputerowych.