logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

O dorastaniu w teatrze
Bydgoskie teatry zapraszają na spektakle poświęcone trudnej, ale niezwykle ważnej tematyce – dorastaniu. Spektakle są skierowane przede wszystkim do nastolatków, których ten temat bezpośrednio dotyczy. „Przemiany” obejrzymy w Teatrze Polskim od 12 do 14 stycznia, Teatr Kameralny zaprasza na „Nowe szaty TindiElli” od 13 do 16 stycznia.


Przemiany, reż. Michał Borczuch

Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

„Przemiany” Owidiusza są punktem wyjścia dla spektaklu Michała Borczucha, którego głównym tematem jest dorastanie. Do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi reżyser rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Studio z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Otrzymał Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ za błyskotliwe i nieoczywiste wykorzystanie klasycznego utworu na potrzeby współczesnej, mądrej i bezpretensjonalnej rozmowy o dojrzewaniu.

Czas trwania spektaklu to 160 min z przerwą. Skierowany jest głównie do młodzieży w wieku 16+ oraz dorosłych.

12 stycznia, godz. 19:00
13 stycznia, godz. 11:00
14 stycznia, godz. 11:00

 

Nowe szaty TindiElli, reż. Anna Wolszczak

Usta, rzęsy, biust i boczki – to wszystko do poprawy! Na wyspie Instagramii najważniejszy jest przecież wygląd. W wirtualnym świecie walka jest zacięta, nikt jednak nie może równać się z królową TindiEllą. Jej uroda i popularność przyćmiewa wszystkich. Ale pozornie idealne życie władczyni zostaje wystawione na próbę. Czy TindiElla rzeczywiście jest najpiękniejsza? Czego najbardziej boi się królowa? Czy życie poza Instagramią w ogóle jest możliwe? 

„Nowe szaty TindiElli” to baśniowa opowieść, która porusza realne problemy nastolatków. Spektakl Anny Wolszczak w urzekający sposób portretuje trudne chwile wieku dojrzewania. Rozterki mieszkańców wyspy zrozumie każdy, kto chociaż raz korzystał z popularnych aplikacji i serwisów społecznościowych.

Tekst Piotra Pluty powstał na motywach „Nowych szat cesarza” Hansa Christiana Andersena. 

Przedstawienie trwa 60 min (bez przerwy), skierowane jest szczególnie do nastolatków, ale także wszystkich zainteresowanych powyżej 8. roku życia.

13 stycznia, godz. 11:00
14 stycznia, godz. 11:00
15 stycznia, godz. 16:00
16 stycznia, godz. 16:00

 

fot. Damian Hornet