logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Jubileuszowy Vintage Photo Festival
11 października startuje 5 jubileuszowa edycja Vintage Photo Festival. Festiwal powstał na bazie lokalnego dziedzictwa kulturowego - przemysłu fotografii analogowej. W tegorocznym programie festiwalowym organizatorzy chcą pokazać wystawy światowych i lokalnych twórców w kontekście ustanowionego tematu przewodniego - Fotograficznego Archiwum. Będzie też wiele wydarzeń towarzyszących.


W Polsce zapanowała moda na fotografię archiwalną. Jak podkreśla Marianna Otmianowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, „trwa pogoń za śladami przeszłości”. W tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy przypatrzą się bliżej temu trendowi. Nacisk położony będzie na fotografie wernakularne, archiwa prywatne i rodzinne albumy. Choć zainteresowanie fotografią z albumów rodzinnych sięga już do czasów artystów awangardowych, którzy jako pierwsi zaczęli interesować się fotografią użytkową i domową ikonografią, w Polsce dopiero niedawno fotografie rodzinne stały się popularnym materiałem dla historyków sztuki. Pojawiły się pierwsze wystawy im poświęcone, próbujące znaleźć odpowiedź na pytanie o status fotografii archiwalnej wyjętej z kontekstów prywatnych archiwów i obejrzanych z innej perspektywy.

Podczas festiwalu będzie można przyjrzeć się albumom rodzinnym, które z racji postępującej cyfryzacji i digitalizacji przestają w naszej kulturze istnieć. Coraz rzadziej spotyka się rodziny, które pielęgnują jeszcze tradycje wklejania zdjęć do albumów. Jedna z zaproszonych na festiwal artystek podejmuje tę kwestię w swojej twórczości. To Rie Yamada to japońska fotografka, która osiadła w Berlinie. W swoim projekcie pt. „Familie Werden” w zabawny i absurdalny sposób odtwarza fotografie rodzinne, wcielając się w każdego z członków rodziny. Inny sposób na interpretację rodzinnego albumu znalazła Teresa Anniuk-Gulak, przetwarzając w autorski sposób cykl fotografii o swojej zmarłej matce. Albumy rodzinne pojawią się też na wystawie pt. „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945“, która będzie pokazywana w MOB. Z kolei Marcela Paniak poprowadzi warsztaty przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych archiwalną fotografią rodzinną i związanymi z nią aspektami historii, pamięci i tożsamości.

Z fotograficznego archiwum twórcy pochodzą fotografie zmarłego niedawno wybitnego polskiego fotografa Bogdana Konopki. Z kolei z archiwum Tomasza Gudzowatego pochodzi cykl pt. „Proof”, na który składają się pierwotnie uznane za produkty uboczne właściwego procesu Polaroid Type 55.

Zaproszeni twórcy będą prowadzić liczne warsztaty i plenery fotograficzne w przestrzeni miasta, które umożliwią pokazanie walorów krajobrazowych Bydgoszczy. Do współpracy został zaproszony m.in. światowej sławy artysta tworzący murale o pseudonimie Sepc. Ten kolumbijski twórca wymyślił niezwykły sposób na grę uliczną z fotografią – tworzy murale w negatywie i dopiero, gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć zdjęcie w pozytywie w aplikacji mobilnej. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi tuż przed festiwalem. 

Festiwal dopełnią ciekawe filmy o fotografii analogowej prezentowane w Kinie Orzeł. 

Dyrektorem Festiwalu jest Katarzyna Gębarowska. 

V Vintage Photo Festival: 11-26 października 2019. 

Szczegółowy program dostępny na stronie: www.vintagephotofestival.com