logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Grudzień z Operą Nova
Zapowiada się emocjonujący grudzień w bydgoskiej operze. W najbliższy weekend opera zaprasza na klasykę baletu – „Dziadka do orzechów” w choreografii wybitnego tancerza Paula Chalmera. Kolejny weekend odbędzie się pod znakiem opery „Falstaf”. I na koniec wisienka na torcie, czyli uwielbiany przez melomanów koncert sylwestrowo-noworoczny. Sprzedaż biletów na ten wyjątkowy wieczór (a właściwie wieczory) ruszy 13 grudnia.


Dziadek do orzechów

Francuski przekład baśni E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” stał się inspiracją dla Czajkowskiego do skomponowania baletu pod tym samym tytułem do libretta Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Rozpoczął pisanie baletu w 1891 roku. 23 marca 1892 r. partytura była gotowa.

„Dziadek do orzechów” wykonany został po raz pierwszy 6 grudnia 1892 r. w Teatrze Maryjskim , w choreografii Lwa Iwanowa. Pierwsze powojenne wystawienie „Dziadka do orzechów” w Polsce, w choreografii Rajmunda Sobiesiaka, odbyło się 10 kwietnia 1958 r. w Bydgoszczy. Było to ważne, wręcz historyczne wydarzenie w historii bydgoskiego teatru muzycznego : pierwsze samodzielne, pełnospektaklowe przedstawienie baletowe Studia Operowego. Następnie na afiszu bydgoskiej Opery balet ten pojawił się w 1986r. (choreografia Przemysław Śliwa) i grany był-na scenie Teatru Polskiego przez kilkanaście lat.

Obecna realizacja w choreografii prawdziwej gwiazdy baletu, wybitnego tancerza i choreografa Paula Chalmera, jest imponująca. Premiera nowej produkcji „Dziadka do orzechów” z choreografią Paula Chalmera w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się 24 października 2015 r.

Najbliższy spektakl możemy podziwiać 3, 4, 5 i 7 grudnia. Ostatnie bilety do kupienia tutaj

Falstaf 

Przyszły weekend, 11-12 grudnia, Opera Nova zaprasza na operę „Falstaf”. To komedia liryczna w trzech aktach i sześciu obrazach. I to będzie już ostatni spektakl przed tak długo oczekiwanym koncertem sylwestrowo-noworocznym. Bilety można kupić tutaj.

Koncert sylwestrowo-noworoczny

Galowe wieczory sylwestrowe i noworoczne w Operze Nova od lat cieszą się ogromną popularnością. To zobowiązuje do poszukiwania nowych pozycji repertuarowych, rozwiązań scenograficznych, choreografii tworzonej specjalnie na te okazje. Program zawiera utwory zawsze chętnie słuchane: najpiękniejsze fragmenty operowe, niezapomniane arie operetkowe, muzykę filmową, przeboje musicalowe i porywające do tańca kompozycje instrumentalne w nowych aranżacjach – wszystko wyśpiewane i wytańczone przez solistów, chór, balet i orkiestrę: ponad 200 wykonawców będzie bawić widzów w te szczególne wieczory!

W tym roku koncert sylwestrowo-noworoczny odbędzie się 5 razy – 28, 29, 30 i dwa razy 31 grudnia. Sprzedaż biletów rozpocznie się 13 grudnia br. o godz. 8:30.