logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Festiwal Prapremier w nowej odsłonie
Teatr Polski Bydgoszcz zaprasza do udziału w Festiwalu Prapremier. Będzie to nowa formuła festiwalu, spoglądająca na wschód. Teksty można wysyłać do 15 kwietnia. Na zwycięzcę czeka zupełnie nowa nagroda – „AURORA-Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy” i 50 tysięcy złotych.


Festiwal Prapremier organizowany od 20 lat przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wraca do korzeni i skupia się na nowych tekstach dramatycznych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego teatru. Wierząc, że Polska może stać się swoistym centrum współczesnego dramatu i teatru, powołuje międzynarodowa nagrodę - „AURORA – Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, przyznawaną za wybitny dramat współczesny.

Aurora to symbol zorzy polarnej, świtu i odnowy, a z drugiej strony – symbol rewolucji. Obie idee są bliskie bydgoskiemu teatrowi.

W ciągu ostatnich lat Teatr Polski inspirował się estetyką, tematami i tekstami zachodu. W nowej formule Festiwalu Prapremier chce wrócić do korzeni i zwrócić się w drugą stronę – na wschód, rozumiany dwójnasób, terytorialnie i geopolitycznie, ale również jako początek , odnowę, powołanie do życia. Wschód to ferment, przenikanie się kultur, religii, systemów politycznych. To miejsce, gdzie pytania o kondycję człowieka, narodowość, przynależność, prawdę historyczną i społeczną są wciąż żywe i stają się tematem dla twórców teatralnych.

Do wzięcia udziału w konkursie Teatr Polski zaprasza artystów z następujących krajów: Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. Autorzy będą mogli wysyłać teksty w języku polskim, rosyjskim bądź angielskim.

W pierwszym etapie konkursu jury w składzie Davit Gabunia, Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska wybierze 5 finałowych tekstów, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie Festiwalu Prapremier. Następnie pięcioosobowa kapituła (jury + Swiatłana Aleksijewicz i Marius Ivaskevicius) wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł. Teksty można przesyłać do 15 kwietnia.

 

fot. Monika Stolarska