logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Betonia. Dom dla każdego” w bwa
O historii masowego budownictwa, osiedlach dla tysięcy mieszkańców i wielkich domach z prefabrykatów opowie Beata Chomątowska, autorka „Betonii”. Wykład odbędzie się w ramach cyklu Bydgoska Akademii Sztuki 8 maja w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wstęp wolny.


„Betonia. Dom dla każdego” to książka o historii masowego budownictwa, o osiedlach dla tysięcy mieszkańców i wielkich domach z prefabrykatów. Są wszędzie, od metropolii po najmniejsze miejscowości. Na całym świecie, nie tylko w krajach dawnej Europy Wschodniej. Tak liczne, że trudno je zignorować, a zarazem na tyle wtopione w krajobraz XXI- wiecznych miast, że na co dzień prawie niezauważalne. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone i wypierane świadomie z zasięgu wzroku, obrastające mitami.

W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej 12 mln Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu czy podparyskich przedmieść – a jednak każdy ma o niej własną opowieść. 

Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: „Stacja Muranów”, „Lachert i Szansajca”, „Pałac. Biografia intymna”, „Betonia” i powieści „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”, obecnie pracuje nad kolejną. Pochodzi z Krakowa, mieszka w Warszawie.

Wykład odbędzie się w Galerii Miejskiej bwa 8 maja 2019, godz. 18.00. Wstęp jest wolny. 

W ramach Bydgoskiej Akademia Sztuki od kilku sezonów odbywają się wykłady z zakresu sztuki współczesnej. Kolejne dwa wykłady (ostatnie w sezonie 2018/2019) odbędą się 22 maja (Anna Kroplewska-Gajewska „Malarki XX-XXI wieku) i 12 czerwca (Bogna Derkowska-Kostkowska „Struktura urbanistyczno-architektoniczna Bydgoszczy w latach 1918-1939).