"Karl Dedecius. Między słowami - między narodami" - otwarcie wystawy

2022-03-01 19:00
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

1 marca 2022 r. o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami”.
W programie:
Wykład wprowadzający "Między słowami – między granicami. Dialog kultur z perspektywy Karla Dedeciusa"
[dr Ernest Kuczyński (Uniwersytet Łódzki)]
Prezentacja jubileuszowego albumu „Karl Dedecius. Inter verba - inter gentes”
[dr Ilona Czechowska (Fundacja im. K. Dedeciusa) oraz dr Ernest Kuczyński (Uniwersytet Łódzki)]
Wystawa powstała z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa (1921-2016), wybitnego tłumacza i wizjonerskiego animatora kultury, a także orędownika polsko-niemieckiego pojednania. Jest to przedsięwzięcie polskich i niemieckich partnerów: Archiwum Karla Dedeciusa (Słubice), Fundacji im. Karla Dedeciusa (Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt/Oder), Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Darmstadt), Willi Decjusza (Kraków), Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Miasta Łodzi.
Wystawa ma charakter popularnonaukowy i składa się z 16 tablic poświęconych życiu i twórczości (literackiej, tłumaczeniowej i edytorskiej) niekwestionowanego ambasadora kultury polskiej w Niemczech, przy czym wykorzystano liczne archiwalne, nieznane dotąd zdjęcia. Prezentuje jego znaczenie w szerszym kontekście, opowiada o recepcji polskiej literatury w Niemczech już od lat 50-tych, o kontaktach Dedeciusa z polskimi pisarzami, w końcu ukazuje instytucje, które powstały z jego inicjatywy oraz liczne przedsięwzięcia kulturalne.
Organizatorzy wystawy w Bydgoszczy:
Instytut Nauk o Kulturze UKW
Biblioteka UKW
Wystawa dostępna do 25 marca 2022 r.
Odwiedzających prosimy o przestrzeganie aktualnych przepisów sanitarnych.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl