logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Staroobrzędowcy - religia niewymarła -wernisaż wystawy fotografii w ramach cyklu Piękna nasza Polska cała

2022-02-10 18:00
2022-02-10 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Pozostałe
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Informacje od Organizatora:
„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” -wernisaż wystawy fotografii w ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała”
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii projektu Kolektywu LUX w składzie: Emilia Pluta, Jerzy Machajek, Marcin Dąbrowski. Wydarzenie połączone będzie ze spotkaniem z Krzysztofem Snarskim – kulturoznawcą, etnografem, muzeologiem, regionalistą, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, autorem książki „Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja”.
Staroobrzędowcy to odłam religii prawosławnej, której początki sięgają XVII wieku, a jej wyznawcy obrzędowość swoją opierają na liturgii sprzed reformy Nikona. Na ziemie polskie przybyli w II połowie XVIII wieku z terenów dzisiejszej Rosji uciekając przed prześladowaniami. Dziś zanikająca populacja Starowierców szacowana jest na około 1300 osób, skupionych głównie w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim.
Są silnie zaangażowaną religijnie społecznością, żyjącą z nietłumionym poczuciem nadciągającego końca świata, dla której wiara w  ich ziemskiej wędrówce ma zasadnicze znaczenie. Ponad dobra materialne przedkładają życie duchowe. Rzadko dopuszczają do siebie innowierców.
„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” jest pierwszym, autorskim projektem Kolektyw LUX wywodzącego się z Lubelskiej Szkoły Fotografii. Jego realizacja przebiegała we współpracy z prof. dr hab. Zoją Jaroszewicz – Pieresławcew, z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, przez wiele lat prowadzącą badania naukowe w  społeczności Staroobrzędowców, oraz z Krzysztofem Snarskim, kustoszem muzeum w Suwałkach, z którym to spotkanie uświetni nasz wernisaż.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 28 lutego 2022r.

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl