logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Piotr Szaradowski. Fordy i Rolls-Royce, czyli o projektowaniu ubiorów w międzywojennej Francji

2022-02-09 18:00
2022-02-09 19:00
Galeria Miejska bwa
Wykład
Galeria Miejska bwa

Zapraszamy na wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Tytuł wykładu nawiązuje do wypowiedzi francuskiej projektantki mody Madeleine Vionnet, która stwierdziła, że gdyby nie jej bogate doświadczenie zawodowe projektowałaby Fordy, a nie Rolls – Royce. Fordy były synonimem seryjnej, wręcz masowej produkcji, w efekcie której powstawały identyczne produkty. Na ich korzyść przemawiała dostępność i cena. Rolls Royce zaś pozostały do dziś symbolem jakości, skupienia na detalu, ekskluzywności ale i małej dostępności, ze względu na wysoki koszt produkcji. W taki sam sposób można spojrzeć na rynek mody, by zobaczyć, że seryjną konfekcję przeciwstawiano wyjątkowości haute couture.
Wykład poświęcony będzie napięciom pomiędzy seryjnym tworzeniem ubiorów, a szyciem na zlecenie, które coraz bardziej uwidaczniały się w międzywojennej rzeczywistości.
Podczas spotkania pojawi się też temat „małej czarnej”, której prostotę, uniwersalność i oczywiście kolor porównywano do popularnego modelu Forda.
dr Piotr Szaradowski – wykładowca, muzealnik, kurator. Autor książki „Francja elegancja. Z historii haute couture (2016)”, zajmuje się merytoryczną opieką kolekcji ubiorów XIX – XX wieku muzealnemody.org

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

 

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl