Festiwal Prapremier - CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

Teatr Polski
Spektakl
Teatr Polski

W dniach od 1 października do 4 grudnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się Festiwal Prapremier. Myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu będzie  „odzyskiwanie”. Chcemy odzyskiwać teksty współczesne wystawione jednokrotnie, tematy, które są pomijane przez współczesnych twórców, oraz inne teksty kultury, które nie są obecne w dyskursie teatralnym.

CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRAL

“Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem. Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej, a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową. Narodowość tego dzieła opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie West Side Story. Bliższy nam aniżeli wydaje się na pierwszy rzut oka. W spektaklu wykorzystano fragment sceny z filmu Andy’ego Warhola “Samotni kowboje” oraz cytaty z książek: Michała Rauszera “Bękarty pańszczyzny” i Mony Chollet “Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”.

reżyseria Cezary Tomaszewski

odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl