AFRYKAMERA: Odgłosy masek, reż. S. CF de Gouveia

2020-02-09 22:00
Kino Orzeł
Kino Orzeł

“Film Odgłosy masek oddaje hołd artystom, którzy w trudnych czasach nawołują do oporu i siły, ucząc nowe pokolenia, aby zachowały swoje dziedzictwo”. – Pat Mullen, „POV Magazine”
Nagrody i festiwale: IDFA 2018, Hot Docs Toronto 2019, MFF Durban 2019, AFF New York 2019
Dla ludu Makonde zamieszkującego Mozambik taniec w maskach Mapiko od zawsze był ważnym elemenem jednoczącym ludzi, przedstawiającym historię tego kraju, narzędziem walki z kolonializmem oraz tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najlepszy tancerz Mapiko – Atanásio Cosme Nyusi zabiera nas w podróż po przeszłym i teraźniejszym Mozambiku, opowiada historię tej niezwykle efektownej tradycji tańca w tajemniczych maskach i strojach, w której świat realny przenika się ze światem wierzeń, a także stara się przekazać swoją wiedzę o tej wyjątkowej formie sztuki, łączącej muzykę i poezję, swemu synowi.
Sara CF de Gouveia – reżyserka i producentka krótkich dokumentów, teledysków i międzynarodowych kampanii. Jej film Mama Goema: the Cape Town Beat In Five Movements zdobył nagrodę za najlepszy dokument na FF TriContinental w 2011 r., był wyświetlany na międzynarodowych festiwalach i pokazywany przez kanał SABC. Obecnie reżyserka pracuje nad krótkim metrażem Nawar: She Who Guards Herself.
BILET NA POJEDYNCZY SEANS: 10 ZŁ
KARNET NA 6 FILMÓW: 40 ZŁ

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl