logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Bydgoski Fantazjon I - wieczór z fantastyką ukraińską

2019-12-06 18:00
2019-12-06 20:00
Szpulka
Pozostałe
Szpulka

18.00–19.00 Spotkanie z Wołodymyrem Arieniewem – prowadzi Marta Kładź-Kocot.
19.10–20.00 W cieniu Wielkiego Brata? Fantastyka ukraińska i inne „małe fantastyki” w obliczu wpływów radzieckich i poradzieckich – wykład Joanny Krystyny Radosz
Wołodymyr Arieniew – ukraiński pisarz, tłumacz, krytyk, redaktor i scenarzysta, autor 30 powieści science fiction i fantasy, a także książek dla dzieci. To twórca bardzo uniwersalny, nie zamyka się w jednym obszarze i tematyce. Dwukrotny laureat nagrody Euroconu – w 2004 jako najlepszy debiutant i w 2014 jako najlepszy twórca fantastyki dla dzieci i młodzieży. Jego powieść Dusznica otrzymała prestiżową nagrodę Nowe Horyzonty za oryginalną tematykę, wizję i styl. Powieści i opowiadania Arieniewa były publikowane w tłumaczeniach na wiele języków, w tym na polski, angielski, niemiecki i chiński. Powieść Proch smoczych kości jest rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji Ukrainy do czytania w szkołach. Jest także redaktorem serii antologii współczesnych opowiadań science fiction (całkowity nakład pierwszych pięciu tomów przekroczył 38 tysięcy egzemplarzy). Arieniew działa również jako popularyzator fantastyki polskiej w Ukrainie i Rosji. Z jego pomocą publikowane są w języku ukraińskim i rosyjskim książki autorów takich jak Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Robert M. Wegner, Cezary Zbierzchowski i in.
Joanna Krystyna Radosz – rusycystka, literaturoznawczyni, tłumaczka, pisarka i dziennikarka. Doktorantka w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, naukowo zajmuje się współczesną literaturą rosyjską ze szczególnym uwzględnieniem fantastyki. Regularnie jeździ do Rosji w poszukiwaniu literackich inspiracji. Od kilku lat zakochana w kulturze Tatarów i Baszkirów.

 ______________________
Kalendarz wydarzeń  odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).   
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl