logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Wykład Wiesława Trzeciakowskiego

2019-10-19 17:00
2019-10-19 19:00
Biały Spichrz - Zbiory Archeologiczne (MOB)
Wykład
Biały Spichrz - Zbiory Archeologiczne (MOB)

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego pt. „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. Spotkanie odbędzie się 19 października 2019 roku o godz. 17.00, w budynku Zbiorów Archeologicznych przy ul. Mennica 2, na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”. Obowiązuje bilet wstępu (5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy).
Podczas wykładu zostanie omówiona sytuacja Kościoła katolickiego i duchowieństwa w Bydgoszczy, jesienią 1939 roku na podstawie dokumentacji polskiej i niemieckiej. Ponadto zostaną przedstawione dramatyczne losy polskich księży w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Punktem wyjścia dla prezentacji będą: fotografie (m.in.: zdjęcie polskich zakładników – sześciu księży, ze Starego Rynku z dnia 9 września 1939 roku) oraz relacje świadków.
Wiesław Trzeciakowski, ur. w 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (filologia polska). Poeta, prozaik, tłumacz i badacz niemieckiej poezji (m.in. twórczość Novalisa) i eseistyki artystycznej, krytyk literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także naukowo problematyką historyczną (dot. stosunków polsko-niemieckich i historii Bydgoszczy, m.in. dzieło dokumentalno-historyczne Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945, trzy wydania, poszerz. 2013, nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2012 roku).
Autor i współautor 32 książek literackich i historycznych. Wydał do tej pory dwa tomy opowiadań: Uwodziciele. Kryształowa biblioteka, 1996; Śmierć w kwitnącym sadzie, 2002. Na swoim koncie ma także kilkaset publikacji prasowych (eseje, przekłady, wiersze, opowiadania, artykuły naukowe z historii, literatury i filozofii, recenzje) w znanych czasopismach polskich.
Od środowiska katolickiego Bydgoszczy z rąk ks. biskupa J. Tyrawy otrzymał medal - statuetkę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej za rok 2015.
W 2018 roku (XVIII edycja) otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w kategorii ”kultura” - za twórczość z okazji 40-lecia pracy literackiej.
Fot. Polscy zakładnicy, Stary Rynek w Bydgoszczy, 8-9 września 1939 r., w pierwszym rzędzie od lewej: ks.J.Wagner, ks.J.Stepczyński, ks.J.Schneider, ks.H.Gintrowski, ks. J.Jakubowski, ks.J.Szulc

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl