Pięcioksiąg kultury bydgoskiej - spotkanie ze Zdzisławem Prussem

2019-06-16 18:00
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Pięcioksiąg kultury bydgoskiej – spotkanie ze Zdzisławem Prussem z udziałem zaproszonych współautorów, prowadzenie Urszula Guźlecka
Tematem spotkania będzie seria leksykonów bydgoskich, które zostały wydane na przestrzeni osiemnastu lat. Kolejno ukazały się:
- Bydgoski Leksykon Teatralny, 2000 rok, praca zbiorowa pod red. Zdzisława Prussa, Ewy Adamus- Szymborskiej, Zofii Pietrzak, Wydawca Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne
- Bydgoski Leksykon Operowy, 2002 rok, praca zbiorowa pod red. Zdzisława Prussa i Alicji Weber, Wydawca Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne
- Bydgoski Leksykon Muzyczny, 2004 rok, praca zbiorowa pod red. Zdzisława Prussa, Alicji Weber i Rajmunda Kuczmy, Wydawca Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne
- Bydgoski Leksykon Literacki, 2015 rok, praca zbiorowa pod red. Zdzisława Prussa, Hanny Borawskiej i Stefana Pastuszewskiego, Wydawca Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo
- Bydgoski Leksykon Plastyczny, 2018 rok, praca zbiorowa pod red. Zdzisława Prussa i Elżbiety Kantorek, Wydawca Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo
Trzy pierwsze leksykony obejmują lata 1900 – 2000, dwa ostanie 1945-2015. Oprócz artystów pierwszoplanowych, zaprezentowani zostali też ci twórcy, którzy byli barwnymi postaciami widocznymi w tkance miasta. Poza walorem poznawczym, leksykony świetnie się czyta ze względu na dobre pióro autorów. Zamieszczone zostały anegdoty z życia artystów, wspomnienia i fragmenty wywiadów. Obok haseł osobowych znajdziemy w leksykonach informacje mówiące o wydarzeniach artystycznych, festiwalach, przeglądach, premierach, ważnych klubach, konkursach itp. Całość wzbogacają portrety, obrazy i zdjęcia. Próbujemy poczuć klimat sal, odkryć sekrety pracowni artystycznych czy zrozumieć ideę plenerów.
Zdzisław Pruss wspomina, że pomysł stworzenie pierwszego leksykonu powstał w Izbie Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego, w kamiennicy przy ul. Libelta 5, podczas spotkania organizowanego przez Zofię Pietrzak. Ówczesna wiceprezydent Elżbieta Krzyżanowska wspomniała: - jaka to szkoda, że tak ciekawe zdarzania mogą ulec zapomnieniu. Obecny pan Zdzisław zaproponował napisanie książki i tak od słowa do słowa, przez lata powstała monumentalna, pięciotomowa księga poświęcona bydgoskiej kulturze. Pracę redakcyjną rozpoczęto od uwiecznienia sztuk niematerialnych, jak teatr czy opera, zakładając – co wyjaśnia autor - że wydane książki czy powstałe obrazy stanowią już pewną dokumentację.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl