Nocne zwiedzanie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Zwiedzanie wystawy stałej: Bibliotheka Bernardina
Bibliotheka Bernardina jest najstarszym i największym z zachowanych w Bydgoszczy księgozbiorów. Dawniej należała do zakonu bydgoskich bernardynów. Składa się z ponad 1,5 tys. starych druków, a jej początki sięgają XV w. Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniu stylizowanym na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej, przypominającej librarię zakonną. W zbiorze pobernardyńskim znajdują się druki unikatowe, będące jedynymi zachowanymi na świecie egzemplarzami, np. Reguła Hieronima Savonaroli z 1489 r. Są tu także dzieła, które wywarły wielki wpływ na historię ludzkości, jak pierwsze wydanie z 1485 r. Młota na czarownice, jednej z najbardziej znanych i  demonicznych książek w dziejach drukarstwa.
Miejsce zbiórki: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 41 (przy portierni).
Godziny oprowadzania:
Wstęp wolny.
Zwiedzanie wystawy czasowej: Za stolikiem ze Stolnikiem. Twórczość Stanisława Moniuszki w zbiorach WiMBP w Bydgoszczy.
Ekspozycja przygotowana w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Jej celem jest przypomnienie postaci i dorobku twórcy, na co pozwala bogactwo zbiorów bydgoskiej Książnicy. Na wystawie można zobaczyć cymelia muzyczne, pierwodruki i najstarsze wydania dzieł kompozytora, uzupełnione o rękopisy, materiały ikonograficzne (rysunki, szkice i akwarele przedstawiające projekty sceniczne, kostiumy i dekoracje), a także fotografie, plakaty i ulotki dotyczące inscenizacji muzycznych i teatralnych utworów Moniuszki.
Miejsce ekspozycji: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Wystawowa, ul. Jana Kazimierza 2 (wejście od strony ulicy)
Godziny zwiedzania: 18:00-22:00
Wstęp wolny.
Introligatornia (ul. Długa 39) – działa od 1923 roku do dziś przy WiMBP w Bydgoszczy i jest jedną z atrakcji Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytkową prasę introligatorską, gilotynę do obcinania książek, nożyce introligatorskie, prasę żelazną, a także będą świadkami pokazu introligatorskiego.
Godziny wejść dla zwiedzających: 18.00 – 22.00
Pokaz introligatorski – 18.30, a każdy kolejny co godzinę.
Wstęp wolny.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl