MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY Prawdziwa historia Wilka z Wall Street

2019-05-18 20:00
Kino Orzeł
Kino Orzeł

Zdefraudowanie 3,5 miliarda dolarów z funduszu 1Malaysia Development Bhd (1MBD) to jedno z największych międzynarodowych przestępstw finansowych ostatnich lat. Zaangażowany był w nie były premier Malezji Najib Razak i amerykański bank Goldman Sachs. Pieniądze z tego wielkiego przekrętu przeznaczono między innymi na zakup drogich nieruchomości w Nowym Jorku, Kalifornii i Londynie, prywatnego odrzutowca oraz obrazów van Gogha i Moneta. Popłynęły również do Hollywood, gdzie dotowano z nich sławne gwiazdy oraz produkcję filmu „Wilk z Wall Street” z Leonardem DiCaprio. Wśród osób, które otrzymały specjalne podziękowania w napisach końcowych filmu Martina Scorsese, jest Jho Low, filantrop z Malezji, który oficjalnie żył bardzo skromnie, a de facto był prawdziwym wcieleniem głównego bohatera tego filmu. Gigantyczna afera finansowa z jego udziałem okazała się najszerzej zakrojoną akcją korupcyjną na najwyższym szczeblu. Miała wpływ na sytuację polityczną i społeczną w Malezji.
Reżyseria: Sam Hobkinson, Havana Marking
Wybrane festiwale i nagrody: 2019 – CPH:DOX Kopenhaga, 2018 – DOC NYC Nowy Jork
Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE
Współorganizator: MCK w Bydgoszczy
Współfinansowanie Bydgoskiego Aneksu: Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie
Lokalny Partner Festiwalu: Katedra Przemysłów Kreatywnych/Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Partner: Stowarzyszenie Koloroffon
Ceny biletów i karnetów:
bilet na pojedynczy seans – 10,- zł
karnet na 10 wybranych seansów – 60,- zł
karnet na cały festiwal (31 seansów) – 120,- zł

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl