MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY: Transnistria

2019-05-12 17:00
Kino Orzeł
Kino Orzeł

Transnistria, czyli Naddniestrze – to powszechnie nieuznawane państwo, ze stolicą w Tyraspolu. Jednostronnie oderwało się od Mołdawii w 1990 roku, deklarując pozostanie w ZSRR. Ma własną, walutę, armię i flagę z sierpem i młotem, ale na arenie międzynarodowej traktowane jest jak region autonomiczny Mołdawii. Film pokazuje tę strefę zamrożonego konfliktu z perspektywy grupy nastolatków, którzy wbrew bezlitosnej rzeczywistości sowieckiego dziedzictwa szukają bezpieczeństwa, wolności i wartości.
16-letnia Tanja wraz z pięcioma kolegami uczy się życia. Beztrosko spędza czas, flirtując z nimi i szwędając się po miejscach, gdzie historyczna narracja i społeczne normy uległy zawieszeniu. Naddniestrze nie jest idyllicznym środowiskiem dla młodych ludzi, a przeszłość komunistycznego państwa wisi ciężko w powietrzu. Ludzie kochają się tu młodo, ale równie wcześnie zaczynają kontemplować swoją przyszłość, która oferuje przerażająco ograniczone możliwości. Nakręcony na taśmie 16mm film ma intymny klimat. Jest uniwersalną historią o miłości, młodzieżowej subkulturze i procesie dojrzewania w złożonym świecie pełnym sprzeczności.
Reżyseria : Anna Eborn.
Wybrane festiwale i nagrody: 2019 – MFF Rotterdam: Nagroda Big Screen, 2019 – FF Göteborg: Nagroda Dragon Award dla Najlepszego Nordyckiego Filmu Dokumentalnego.
Film bierze udział w konkursie głównym Festiwalu.
Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE
Współorganizator: MCK w Bydgoszczy
Współfinansowanie Bydgoskiego Aneksu: Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie
Lokalny Partner Festiwalu: Katedra Przemysłów Kreatywnych/Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Partner: Stowarzyszenie Koloroffon
Ceny biletów i karnetów (do nabycia w kasie MCK):
bilet na pojedynczy seans – 10,- zł
karnet na 10 wybranych seansów – 60,- zł
karnet na cały festiwal (31 seansów) – 120,- zł

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl