logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Zwierza i ludzie - wystawa towarzysząca 12. Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki

2019-05-09 18:00
2019-05-09 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Wystawy
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

9 maja o godz.18:00, w Salonie Hoffman KPCK odbędzie się wernisaż połączony z premierą filmu dokumentalnego „Siedem życzeń Małgosi Lehmann” autorstwa Adama Gajewskiego i Artura Owczarzaka. Ekspozycja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury jest wystawą towarzyszącą 12. Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki. Miejscem pokonkursowej prezentacji prac będzie tradycyjnie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowkiego w Bydgoszczy, w którym prace 90 artystów będzie można oglądać od 25 maja do 23 czerwca 2019.
Adam Dembiński, Genowefa Magiera, Zdzisław Nitka, Włodzimierz Rosłon, Helena Szczypawka Ptaszyńska, Krzysztof Wiśniewski. Łączy ich niesamowita ekspresja, ładunek emocjonalny dzieł i szczerość wypowiedzi. Wszystko pozostałe dzieli. Inne doświadczenia, punkty wyjścia, zwyczajna ludzka kondycja, skrajnie różne koleje życia. Zdzisław Nitka – profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, juror naszego konkursu. Włodzimierz Rosłon, Krzysztof Wiśniewski, nieżyjący już Adam Dembiński – pensjonariusze DPS w Brwilnie, którzy w tworzeniu znaleźli antidotum na ułomności życia. Genowefa Magiera – intensywną przygodę z twórczością rozpoczęła mając ponad 80 lat. Helena Szczypawka Ptaszyńska „rzeźbiarski Janko Muzykant” zawsze odczuwała imperatyw tworzenia, mimo niechęci wiejskiego środowiska, w którym funkcjonowała.
„Prace Zdzisława Nitki nawiązujące swoim charakterem do tej surowej, nieoszlifowanej i spontanicznej sztuki artystów art brut, wprowadzają do wystawy element dyskursu na temat kategorii i granic sztuki. Czy poddawanie jej klasyfikacji na „wysoką”, opartą na wiedzy akademickiej i sztukę nieuczoną, intuicyjną, wypływająca z wewnętrznej potrzeby ludzi często obciążonych różnymi dysfunkcjami psychicznymi, wpływa na jej odbiór, wartościowanie? Czy, niezależnie od umiejętności warsztatowych artystów i przypisywanego im statusu, można ich prace zestawić na jednej płaszczyźnie, odwołując się do zawartego w nich przesłania, ładunku emocjonalnego, do tego czym zachwycają, poruszają, zaskakują? Nowatorska formuła wystawy dotycząca doboru artystów i możliwości konfrontacji ich dzieł, stwarza doskonałą okazję do odpowiedzi na te pytania, prowokuje do przemyśleń i być może do rewizji własnych poglądów na sztukę.”
Cytat z tekstu napisanego do wystawy przez Bożenę Olszewską, również jurorkę konkursu, z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Bardzo gorąco zapraszamy, tym bardziej, że wernisażowi towarzyszyć będzie premiera filmu dokumentalnego o bydgoskiej artystce „Siedem życzeń Małgosi Lehmann” wpisującego się w temat wystawy.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl