logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Koncert: the LEADERS (Jachna, Nadolny, Gorzycki)

2019-04-16 18:00
2019-04-16 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Koncert
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

The Leaders to synteza 3 osobowości i 3 liderów – wybitnych, uznanych, ale też innych i specjalizujących się na co dzień w innej stylistyce szeroko pojętego jazzu. Spotkanie artystów jest próbą  syntezy idei poszczególnych muzyków i próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest dziś jazz? Kiedy jest jazz, a kiedy już go nie ma? Na koncert, który usłyszycie wyłącznie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury zapraszamy 16 kwietnia 2019 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman. Bilety do nabycia w siedzibie KPCK oraz przez internet na www.biletyna.pl
Wojciech Jachna (1976) – Trębacz i improwizator. Absolwent Historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reegae’owym Dubska. Obecnie tworzy wiele ciekawych, nowych  składów – Innercity Ensemble („Katahdin” , „ II”, „III” Instant Classic ), Jachna/Tarwid/Karch (Płyta „Sundial” For Tune 2014, „Sundial II” Hevhethia 2016), Jachna/Wójciński ( „Night Talks” „Conwersations with Space” Fundacja Słuchaj 2015 ), JAZĄBU („Łódź Kosmiczna” Audio Cave 2017) czy Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (”Dźwięki Ukryte” Instant Classic 2016, „God’s Body” Audio Cave 2018 ).
Rafał Gorzycki ma 45 lat i pochodzi z Bydgoszczy. Jest perkusistą i kompozytorem, który obecnie studiuję Kompozycję w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Artysta jest Laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2013, Nagrody Artystycznej  Marszałka Woj. Kuj.-Pom.  stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015r. , muzykiem nominowanym do nagrody „Fryderyki” w roku 2010 za album „Dziki Jazz” , stypendystą Marszałka woj. kuj.-pom. 2011, 2012, 2016r, stypendystą UM Bydgoszczy 2012,2015 ,2016, członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Największy na Świecie amerykański portal jazzowy All About Jazz przyznał Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere” 2007 za jego autorski album „Realium” a także amerykańskie wydawnictwo „Moon in June” wydajacego legendarne Soft Machine – umieściło 2 utwory Rafała Gorzyckiego na swojej składance zawierajacej najciekawszą  muzykę  jazzową z całego Świata w roku 2014 . W 2011 roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego – ‚DZIKI JAZZ” – został laureatem konkursu Polskiego Radia „NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW” Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz.  Polskie Radio – Drugi Program  jest patronem innego albumu „Rafał Gorzycki – Ensemble Tuning” i prezentował go w ekskluzywnym paśmie: „Dwójka Poleca”. Gorzycki  skomponował muzykę do 3 filmów fabularnych i 2 spektakli teatralnych. W latach 2011 i 2012 Rafał Gorzycki został uznany za „Artystę Roku” i uplasował się na kolejno 5 i 9 miejscu w rankingu „Top 10” portalu Jazzarium a jego album „They were P”  zaliczony został do 10 najważniejszych płyt tego roku. Jego solowy projekt Syriusz, w którym gra na fortepianie , wibrafonie i prezentuje współczesną poezję polską, został uhonorowany  w 2017 roku i otrzymał  Nagrodę Artystyczną Marszałka Woj. Kuj.-Pom.
Grzegorz Nadolny absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kontrabasu dr. Zbigniewa Wrombla.  Od prawie trzech dekad aktywnie działa na muzycznej scenie. Jest podporą licznych formacji pochodzących z Bydgoszczy. Z jazz-rockową formacją „West” z którą zdobył pierwsze muzyczne laury (pierwsza nagroda na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie 1990r.). Wkrótce rozpoczął współpracę z bydgoską czołówką jazzową: Jackiem Pelcem, Karolem Szymanowskim, Józefem Eliaszem, Andrzejem Przybielskim, Bogdanem Ciesielskim, Krzysztofem Herdzinem, a także z gwiazdami z Polski: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim. Współdziałał także z licznymi zagranicznymi wykonawcami m.in. Dirk Engelhard, Uli Orth, Marqe Lowental, David Gołoszczokin i wieloma innymi zagranicznymi artystami. Nagrał kilkadziesiąt płyt z twórcami o bardzo zróżnicowanym spektrum muzycznym. Sam uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Oprócz muzykowania zajmuje się pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę kontrabasu jazzowego w rodzimej Akademii Muzycznej oraz jest autorem cyklu edukacyjnych koncertów pt: „Bydgoska Akademia Jazzu”. Zajmuje się także publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich gazet i czasopism.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl