logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Wernisaż wystawy "Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919"

2019-04-27 15:30
2019-04-27 16:30
Spichrze nad Brdą (MOB)
Wystawy
Spichrze nad Brdą (MOB)

Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 - wystawa czasowa, plenerowa
Wernisaż 27 kwietnia 2019 r., godz. 15:30 wystawa czynna do 12 maja 2019 r.
Ekspozycja to czasowa wystawa plenerowa przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu przy współpracy kilkunastu instytucji muzealnych, naukowych i bibliotecznych z całego regionu, w tym Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa prezentowana jest w największych miastach Polski. Dodatkowo w Bydgoszczy stanowi również promocję wystawy czasowej „Niepodległa Polska. 1918 rok”, przygotowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, która dostępna jest w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.
Celem wystawy jest upamiętnienie zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919 w 100. rocznicę jego wybuchu, którą obchodzono 27 grudnia 2018 roku, a także przybliżenie odbiorcom z całej Polski informacji o przyczynach i przebiegu powstania oraz wkładzie Wielkopolan w walkę o granice Polski.
Wystawa składa się z 6 modułów oraz platformy zawierającej maszty z flagami powstania wielkopolskiego oraz mapą Prowincji Poznańskiej. Każdy moduł poświęcony jest innemu zagadnieniu związanemu z historią powstania. Wystawa zawiera liczne reprodukcje fotografii oraz teksty. Treść wystawy przeplatana jest fotografiami autorstwa Kazimierza Gregera, fotografa dokumentującego powstanie wielkopolskie.
Momentem kulminacyjnym wystawy jest, co naturalne, wybuch powstania wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Przedstawiono pierwsze walki o wyzwolenie Poznania oraz regionu, jak i organizację oddziałów powstańczych w pierwszym okresie powstania pod dowództwem kpt. Stanisława Taczaka.
Zaprezentowany został także rozwój i przebieg walk na poszczególnych frontach powstania. Dużą zaletą wystawy jest uwypuklenie zaangażowania społeczeństwa wielkopolskiego, które poniosło w trakcie powstania wielkie ofiary osobowe i materialne. Na ekspozycji możemy zobaczyć efekt takiej postawy – wygląd żołnierza wielkopolskiego, jego umundurowanie, broń i ekwipunek, ukazany na tle formacji wojskowych z innych zaborów.
W ramach wernisażu w dniu 27 kwietnia 2019 roku, w budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Grodzkiej 7-11 na wystawie „Niepodległa Polska. 1918 rok”, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych związanych z Wielkopolską, połączony z narracją i czytaniem poezji powstańczej, a także panel dyskusyjny poświęcony powstaniu wielkopolskiemu 1918-1919, jego przebiegowi i znaczeniu dla Bydgoszczy, regionu i całej Polski. Ponadto w dniach 10-11 maja 2019 roku odbędą się warsztaty edukacyjne związane z powstaniem, a także pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Spotkanie z Ułanami Poznańskimi”.
Dariusz Leśniewski
    ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.  

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl