logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zmień swoje podwórko w zielony raj
Chcesz mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie? Weź udział w projekcie „Zielona Ławeczka”. I zaprojektuj wspólnie z sąsiadami przydomowy ogródek marzeń.


Fundacja Banku Ochrony Środowiska już po raz trzeci organizuje ogólnopolski projekt grantowy „Zielona Ławeczka”. Celem projektu jest zazielenienie polskich miast poprzez tworzenie dostępnych dla wszystkich osiedlowych ogrodów, w których można przysiąść, odpocząć, spotkać się z sąsiadami. Co ważne, ogrody tworzone są z inicjatywy samych mieszkańców, według ich pomysłów i ich własnymi rękoma. To także okazja do budowania relacji sąsiedzkich i więzi w danej społeczności lokalnej.

Żeby otrzymać dofinansowanie na zagospodarowanie przydomowego ogrodu, trzeba wejść na stronę internetową, zarejestrować się (termin rejestracji do 30 kwietnia), a następnie przygotować projekt (termin upływa 31 maja). Wszystkie zespoły sąsiedzkie, które zgłoszą projekt będą mogły skorzystać z konsultacji z architektami krajobrazu, którzy doradzą jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.

Maksymalna wysokość grantu wynosi 1200 zł. Na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów do aranżacji mini ogrodów można zdobyć maksymalnie 800 zł. Każdy zaakceptowany projekt otrzyma również "zieloną ławeczkę" do ustawienia w odnowionym miejscu.

Wcześniejsze edycje „Zielonej Ławeczki” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy przeznaczyli już 60 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach. Dzięki temu powstało 50 przyosiedlowych mini ogrodów.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie WWW.zielonalaweczka.pl