logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zamiatarka pomoże w utrzymaniu czystości na Starym Mieście
Dwa dni temu na ulicach Starego Miasta pojawiło się nowe urządzenie. Niepozorna wielkość kryje w sobie sporo mocy, wody i środka czyszczącego. Wielofunkcyjna zamiatarka chodnikowa pomoże drogowcom w utrzymaniu czystości na staromiejskich chodnikach i deptakach.


Urządzenie łączy w sobie wiele funkcji, a przy tym ma kompaktowe rozmiary. Szeroka zaledwie na 1,4 m zamiatarka wyposażona jest w rożnego typu szczotki, dysze i ssawki, które – co istotne – montowane są na tzw. szybkozłącza, dzięki czemu można je wymieniać w zależności od potrzeb bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Urządzenie zamiata – proces ten może być poprzedzony zraszaniem, aby kurz nie unosił się w powietrzu; a także myje, szoruje, potrafi też  zasysać wodę, dzięki czemu nie pozostawia żadnych kałuż. Posiada oddzielne zbiorniki na nieczystości i na wodę, która poddawana jest recyrkulacji, dzięki czemu może być wykorzystana więcej niż raz. O konieczności jej wymiany informuje specjalna kontrolka z filtrem.

Zamiatarka jest zatem ekonomiczna, ale również ekologiczna. Dedykowane do niej roztwory czyszczące są w pełni biologiczne, nie zagrażają zatem ani zieleni miejskiej ani zwierzętom czy obuwiu osób, które poruszać się będą po umytych chodnikach. Urządzenie wyposażone jest w przestrzenną, w pełni przeszkloną kabinę dla kierowcy.

Sprzęt w drodze przetargu został zakupiony w tym roku przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Zamiatarkę dostarczyła firma Hako, koszt sprzętu wyniósł 480 tys. zł. W ramach zamówienia dostawca przeszkolił również trzech pracowników, którzy będą operatorami zamiatarki. Urządzenie w pierwszych tygodniach będzie pracowało pięć dni w tygodniu, w tym tygodniu głównie na deptakach na ul. Magdzińskiego i Mostowej.