logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zaangażowanie bydgoskich uczniów docenione przez Komisję Europejską
REGIOSTARS to nagrody przyznawane w Europie za najbardziej innowacyjne projekty regionalne. W tym roku wyróżniony został projekt, który realizowało nasze miasto w latach 2016 – 2019 pn. Energy@School. W projekt zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele z 7 szkół.


Komisja Europejska nagrodziła starania m.in. Bydgoszczy w zakresie edukacji w obszarze OZE, efektywności energetycznej oraz monitoringu zużycia energii. Projekt Energy@School zwyciężył w kategorii związanej ze wzmacnianiem pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami państw.
 
Uczniowie i nauczyciele, którzy brali udział w licznych kampaniach edukacyjnych, szkoleniach, wizytach studyjnych i konkursach. W projekt zaangażowanych było 7 bydgoskich szkół:

 

  1. Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy,  
  2. Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy w Bydgoszczy,
  3. Liceum Ogólnokształcące Nr 4  im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  4. Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 im. Tytusa Maksymiliana Hubera w Bydgoszczy,
  5. Szkoła Podstawowa Nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy,
  6. Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Bydgoszczy,
  7. Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.

Szkoły wytypowane do działań pilotażowych zostały wyposażone w m.in.: opomiarowanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej real- time z wizualizacją,termometry referencyjne (komfort cieplny i współpraca z bazą zarządzania ciepłem), oprogramowanie zbierające dane o zużyciu energii w szkołach, sterowane zdalnie zawory termostatyczne, lampy LEDtablety na standach – wizualizacja, laptopy z oprogramowaniem, pokazowe stanowiska z PV.
 
Główne korzyści z uczestnictwa w projekcie dla bydgoskich szkół to zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie uzyskanie oszczędności finansowych. Zgodnie z założeniem wszelkie oszczędności mogły zostać zainwestowane w wyposażenie szkół. Dzięki takim działaniom zmienia się podejście młodych ludzi do kwestii związanych z poprawą efektywności energetycznej, co w efekcie wpływa pozytywnie na zmiany klimatyczne.
 
O projekcie:
Głównym celem projektu ENERGY@SCHOOL było zwiększenie potencjału sektora publicznego we wdrażaniu Szkół Inteligentnych Energetycznie, poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia, zakładającego edukację i szkolenie pracowników szkół i uczniów i umożliwiającego uzyskanie tytułu Starszego i Młodszego Strażnika Energii (SE). Był realizowany w latach 2016 – 2019.  Oprócz Bydgoszczy uczestniczyło w nim 11 partnerów z Włoch, Słowenii, Chrowacji, Węgier, Niemiec i Austrii.