logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wzorowa rewitalizacja skweru im. Kałużnego. Jeszcze w tym roku stanie tam rzeźba poświęcona wybitnemu okuliście
Rozstrzygnęliśmy konkurs na instalację artystyczną poświęconą wybitnemu bydgoskiemu okuliście Józefowi Kałużnemu. Na rewitalizowanym obecnie skwerze jego imienia, stanie instalacja artystyczna przedstawiająca metalowe oko w przekroju. Będzie wyjątkowym uzupełnieniem zielonej enklawy w centrum miasta.


W czerwcu br. ogłosiliśmy konkurs na zaprojektowanie i wykonanie rzeźby, która ma na celu upamiętnienie patrona skweru pomiędzy ulicami Focha i Grottgera. Patronem tego zielonego zakątka jest profesor Józef Kałużny, który był pionierem zastosowania laserów do leczenia chorób siatkówki oka. W czasie swej ponad czterdziestoletniej kariery zajmował się kolejno praktycznie wszystkimi działami okulistyki i wykonał ponad 20 tys. operacji okulistycznych.W konkursie ogłoszonym przez miasto wzięło udział sześciu artystów m.in. z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gliwic oraz Bydgoszczy. Prace były różnorodne, a decyzją komisji konkursowej, w której zasiadła także najbliższa rodzina lekarza wybrano projekt przedstawiający przekrojowy widok ludzkiego oka. Zostanie wykonane z patynowanej blachy w dwóch kontrastujących wykończeniach.Instalacja w swojej formie nawiązuje do przekrojowego widoku oka znanego każdemu z podręczników biologii. Otwarta forma ustawiona pod lekkim kątem, z tęczówką skierowaną na południowy wschód i kolistym wycięciem zaznaczającym miejsce nerwu wzrokowego na północny zachód ma zapraszać do podejścia i zbadania wnętrza, w którym prezentuje się kontrastująca z resztą rzeźby „soczewka” i napis upamiętniający profesora Józefa Kałużnego.Nagroda w konkursie wynosi 5 tys. zł i została ufundowana przez miasto Bydgoszcz. Trafi do Piotra Wesołowskiego, Karoliny Konieczny i Aleksandra Bryka. Laureaci konkursu otrzymają dodatkowo 55 tys. zł od sponsora - kliniki Oftalmika i kolejne 15 tys. zł od miasta na wykonanie pomnika. W najbliższych dniach rozpoczną się pierwsze prace realizacyjne. Zwycięski projekt wybrała komisja konkursowa, której przewodniczył prof. Dariusz Markowski. W składzie komisji znaleźli się również dr inż. Krystyna Kałużna, prof. dr hab. Bartłomiej Kałużny, prof. dr hab. Jakub Kałużny, prof. dr hab. Romuald Fajtanowski, prof. dr hab. Maciej Świtała, dr Piot Tołoczko, plastyk miasta Marek Iwiński.  

Wzorowa rewitalizacja
Instalacja artystyczna stanie się centralnym punktem skweru, który obecnie przechodzi rewitalizację. Zakończyliśmy już budowę nowych alejek spacerowych z nawierzchni mineralnej. Odpoczynek wśród zieleni będzie możliwy na 12 ławkach parkowych.Obecnie trwają prace porządkowe oraz nasadzenia zieleni. Sadzone są bujnie kwitnące hortensje, liliowce, bodziszki oraz szałwie. Zazieleni się także dzięki: irgom, jałowcom, tawułom, turzycom, funkią i żurawkom. Zasiana zostanie też trawa.

W najbliższych dniach zostanie przygotowany także fundament pod pomnik. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Pomnik pojawi się na skwerze jeszcze w tym roku.