logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tysiąc dębów szypułkowych dla bydgoszczan
A konkretnie tysiąc i jedna sadzonka tego szlachetnego drzewa. Dzięki współpracy miasta Bydgoszcz z Radiem ZET do mieszkańców trafiło tysiąc sadzonek dębu szypułkowego. Tysiąc pierwszą sadzonkę w parku Kazimierza Wielkiego posadzili prezydent i prezenter radiowy.


Drzewo posadzone przez Rafała Bruskiego i Kamila Nosela widać z daleka. Sadzonkę chroni estetyczny płotek, na którym zawieszono tabliczkę z napisem „Drzewo Radia Zet” oraz logotypami miasta i radia.

Po posadzeniu dębu prezydent oraz silna ekipa Radia ZET udali się na plac Wolności, gdzie czekało tysiąc sadzonek i mieszkańcy. Drzewka w mgnieniu oka znajdywały właścicieli. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, najbliższy weekend będzie sprzyjał posadzeniu drzewek – temperatura w niedzielę ma osiągnąć nawet 20 stopni.

Tym, którzy nie posiadają miejsca na posadzenie dębu, sugerujemy wycieczkę do Myślęcinka. Tam zostanie wyznaczone specjalne miejsce, w którym bydgoszczanie mogą posadzić swoje drzewko. Akcja sadzenia dębów na terenie Leśnego Parku Kultury i Rekreacji potrwa od 28 marca do 1 kwietnia w godzinach od 9.00 do 14.00; mieszkańcom zapewnione zostaną narzędzia oraz pomoc pracownika LPKiW „Myślęcinek”. UWAGA! Konieczne wcześniejsze zgłoszenie pod nr telefonów: 795-506-797 lub 883-366-067 i uzgodnienie dokładnej lokalizacji. Ponadto w niedzielę (2 kwietnia) teren w Myślęcinku wzbogaci się o kolejnych 100 drzewek: brzóz, jarzębów i śliwy czerwonolistnej.

Akcją rozdawania drzew Radio ZET objęło kilka miast w Polsce, oprócz Bydgoszczy: Gniezno, Piotrków Trybunalski, Krosno i Lublin. Akcji przewodzi Kamil Nosel, charyzmatyczny dziennikarz, znany słuchaczom z „wkręcania” ludzi przez telefon. Jego ofiarami są nie tylko „panie z okienka", ale także celebryci m.in.: Kuba Wojewódzki, Cezary Pazura, Zbigniew Zamachowski czy Doda.

„Nigdzie piękniejszej wiosny nie widziałam niż tu nad naszą rzeką Brdą” śpiewała przed kilkudziesięcioma laty Irena Santor („Bydgoszcz, jedyne miasto moje”). Od wieków uchodzimy za zielone miasto. Aby tak było, co roku podejmowanych jest szereg działań na rzecz nasadzeń. Kompleksowo odnawiane są obiekty zieleni (Wyspa Młyńska, bulwary wzdłuż Brdy, park Kazimierza Wielkiego, park nad Starym Kanałem, park Jana Kochanowskiego), w planach jest rewitalizacja parków: na Wzgórzu Wolności, na Wzgórzu Dąbrowskiego i Parku Ludowego im. Wincentego Witosa.

Od 2002 r. realizowany jest program odtwarzania alei drzew w Śródmieściu (m.in. ulice: Ogrodowa, Obrońców Bydgoszczy, Marcinkowskiego, Niemcewicza, Zamojskiego), sadzona jest zieleń przyuliczna, realizowane są nasadzenia kompensacyjne na terenach zieleni miejskiej przez jednostki miasta i firmy oraz nasadzenia w pasach drogowych realizowane w ramach budowy i remontów ulic. Ostatnim elementem działań na rzecz zieleni w mieście są prace pielęgnacyjne starych drzew, mające na celu utrzymanie na gruncie starodrzewu i pomników przyrody.

Warto wiedzieć:

W roku 2016 na terenie miasta posadzono 178 szt. drzew przy wsparciu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za łączną kwotę 161.931 zł (130 tys. zł z WFOŚiGW, pozostałe – budżet miasta).