logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Stare Szwederowo pięknieje




Kolejne szwederowskie ulice zyskują na estetyce. W tej części miasta prowadzonych jest coraz więcej remontów wiekowych kamienic. Rewitalizowane są też reprezentacyjne tereny zielone.


Dużo zmian zachodzi między innymi przy ulicy Ugory. Trwa remont budynku z nr 8. To jedna z pierwszych kamienic wzniesiona już około 1900 roku. Budynek powstał na planie prostokąta. Jest podpiwniczony i liczy 3 kondygnacje. Pełni funkcję mieszkalną. Parter wykończony jest tynkiem, a na wyższych kondygnacjach na elewacji dominuje czerwona cegła. Kondygnacje rozdzielone są gzymsami. Wśród zdobień uwagę zwracają masywne naczółki oraz konsole przy linii dachu.

Gruntowny remont przejdzie też kamienica przy ul. Ugory 18. Liczy 5 kondygnacji oraz częściowo użytkowe poddasze. Kamienica jest przykryta dwuspadowym dachem. Główne wejście zlokalizowano w elewacji frontowej. Na fasadzie odtworzone zostanie boniowanie na wysokości parteru. Pomiędzy osiami okien również przywrócone zostaną poziome podziały poszczególnych partii tynku. Wymieniona będzie też stolarka drzwiowa i okienna. W kamienicy wymienione zostaną instalacje i zmieniony zostanie sposób ogrzewania. Budynek zyska centralne ogrzewanie. Ściany zostaną też ocieplone by ograniczyć straty energii. Dwa lokale na parterze (spośród 12) będą przebudowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Wybudowany zostanie m.in. podjazd, a mieszkania będą odpowiednio wyposażone. Ta inwestycja finansowana jest przez miasto i pochłonie ok. 2 mln zł. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych.



Ulica Ugory do 1920 roku wraz z ulicą Nową wyznaczała południową granicę miasta. Nie przeszkadzało to jednak w jej intensywnej zabudowie. Większość kamienic tworzących południową pierzeję ulicy pomiędzy ulicami Leszczyńskiego i Podhalańską wzniesiono jeszcze przed włączeniem całego Szwederowa w granice Bydgoszczy. Zabudowa pomiędzy ulicami Podhalańską i Solskiego kształtowała się przede wszystkim w latach międzywojennych. Obecnie wiele tych kamienic, w tym także przy sąsiedniej ulicy Konopnej jest również remontowanych.



W latach 1926-28 powstał też kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pod koniec lat 60. XX wieku przy ulicy wzniesiono kompleks bloków po północnej stronie ulicy. W latach 90. Oddano do użytku wieżowce u zbiegu z Nowodworską.

Nie tylko budynki

W ostatnich latach na ulicy Ugory odnowione zostały jezdnia i chodniki. Uzupełniono również nasadzenia. Poza tym poprawiono komunikację kierując do obsługi tej części Szwederowa linię autobusową nr 61. Zlecane są również kolejne prace przy rewitalizacji terenów zielonych na Szwederowie. Historyczny wygląd odzyskuje skwer T. Nowakowskiego. Wcześniej rewitalizowany był Park na Wzgórzu Dąbrowskiego.