logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Skwer odzyskuje blask sprzed 100 lat
Trwają zaawansowane prace przy kolejnym etapie rewitalizacji skweru Tadeusza Nowakowskiego na Szwederowie. Dzięki niemu plac u zbiegu ulic I. Skorupki i Orlej odzyskuje historyczny wygląd z okresu XX-lecia międzywojennego. Zadanie realizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.


Rozebrane zostały już stare nawierzchnie z betonowej kostki i betonu. Teraz trwają przygotowania do budowy nowych placów i alejek z użyciem kamiennych materiałów. Wykorzystana będzie do tego szara i czarna kostka granitowa.

Prowadzonych będzie też szereg zabiegów konserwatorskich przy istniejących murkach dzielących skwer na tarasy. Odzyskają one ozdobne kule. Zakres robót obejmuje też przebudowę schodów prowadzących na tarasy, montaż nowych estetycznych ławek i koszy na odpady. Skwer poza tym zostanie obsadzony nowymi roślinami.

Obecny etap prac kosztuje 380 tysięcy złotych. Ich zakończenie planowane jest przy sprzyjających warunkach jeszcze w tym roku. Zadanie trafiło do realizacji w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Wcześniej na skwerze udało się m.in. przeprowadzić prace konserwatorskie przy fontannie i rzeźbie dzieci z rybą. Wykonano też nową alejkę pomiędzy ulicami Orlą i ks. I. Skorupki.

Skwer sąsiaduje z wybudowaną w 1928 r. łaźnią miejską, wówczas go zagospodarowano. Historycznie zakomponowany był na trzech tarasach. Przy łaźni znajdował się betonowy, okrągły basen. Z boków wprowadzono na trawnikach dwa trejaże z różami. Niższy taras stanowił ogród jordanowski z piaskownicą i rzeźbą Teodora Gajewskiego, a najniższy taras stanowił trawnik i był obwiedziony niskim żywopłotem.

Warto wiedzieć:

W tym roku, mieszkańcy zgłosili nowe pomysły na uatrakcyjnienie osiedla Szwederowo. Przypomnijmy, że na zadania BBO miasto zagwarantowało w tym roku rekordową kwotę 16 mln zł. Głosować będzie można od 1 grudnia.