logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ptaki w mieście. Czyścimy budki lęgowe




Zlecamy prace związane z oczyszczeniem 700 skrzynek lęgowych dla ptaków oraz 93 skrzynek dla nietoperzy. Część z nich zostanie także wymieniona na nowe. Przypominamy mieszkańcom, którzy posiadają budki lęgowe w ogrodach i na działkach o konieczności czyszczenie budek. Mamy na to czas do końca lutego.


W Bydgoszczy znajdziemy 700 domków dla ptaków, które wymagają czyszczenia. Usuwanie starych gniazd z wnętrza skrzynek ma za zadanie oczyszczenie z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie nocującym w czasie zimy ptakom, ale także przyszłym młodym. Każdy lokator budki urządza go po swojemu, czyli buduje w środku gniazdo. Różne gatunki mają swoje preferencje, ale zwykle jest to mieszanina traw, liści, sierści, piór i ziemi. Ponadto, stare gniazda się nawarstwiają i  wypłycają skrzynkę lęgową. Gniazda nadbudowane na starych powodują, że pisklęta znajdują się bliżej otworu wlotowego, a tym samym mogą stać się łatwiejszym łupem dla drapieżników.

Właśnie szukamy wykonawcy, który oczyści 700 skrzynek lęgowych dla ptaków oraz 93 skrzynek dla nietoperzy. Skrzynki znajdują się w parkach, lasach komunalnych i innych terenach zieleni miejskiej.

Czyszczenie budek lęgowych w ogrodzie

Jeśli masz w ogrodzie budkę lęgową, warto przed okresem wiosennym ją wyczyścić. Dzięki temu kolejne ptaki będą mogły tam zrobić gniazdo. Zgodnie z obowiązującym prawem budki lęgowe można czyścić w okresie od 16 października do końca lutego następnego roku. W pozostałym okresie budka jest traktowana jako siedlisko i na jej czyszczenie, poza wskazanym terminem, należy uzyskać zgodę RDOŚ.

Czyszczenie budki lęgowej polega na usunięciu z niej starych gniazd i innych materiałów znoszonych przez ptaki. Dodatkowo w trakcie czyszczenia skrzynki należy zwrócić uwagę na jej stan techniczny i w razie potrzeby naprawić uszkodzenie lub wymienić skrzynkę na nową.