logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Przyszła wiosna - czas na wiosenne porządki
W marcu rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe w całym mieście. W ramach wiosennych przygotowań czyścimy chodniki, ścieżki rowerowe oraz ulice. Niezbędne prace przejdą place zabaw i siłownie zewnętrzne. Usunęliśmy jemiołę z miejskiego drzewostanu i planujemy już wiosenne nasadzenia.


Czyste chodniki i ścieżki rowerowe

22 marca rozpoczęło się oczyszczanie chodników, ścieżek rowerowych, schodów i przejść dla pieszych. Prace porządkowe rozpoczęliśmy od Śródmieścia. Jednak już od początku marca na Starówce pracownicy ręcznie czyścili ścieżki pieszo-rowerowe. W ramach prac porządkowych usuwamy piasek, śmieci oraz zanieczyszczenia. Z chodników znikają chwasty i trawa. Zaczynamy też sprzątanie ulic. Z jezdni najpierw usunięty zostanie piasek, w drugim etapie prowadzone będzie czyszczenie zamiatarką. Warto podkreślić, że przy usuwaniu chwastów w mieście zakazane jest stosowanie szkodliwego roundupu. Opryski, zarówno na chodnikach, ścieżkach rowerowych, ulicach oraz terenach zieleni, wykonywane są wyłącznie herbicydami, które mają zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Place zabaw pod stałą kontrolą

Podstawowe kontrole obiektów rekreacyjno- sportowych i utrzymywanie na nich porządku prowadzone jest kilka razy w miesiącu. Dodatkowo, w marcu i kwietniu wymieniamy piasek we wszystkich piaskownicach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych urządzenia zostaną także odmalowane. W sumie w mieście znajduje się ponad 50 placów zabaw, 32 siłownie zewnętrzne i 10 stref do streetworkoutu.


 
Tereny zielone budzą się do życia

Porządek w parkach i na skwerach utrzymywany jest przez cały rok, z różną częstotliwością. Rocznie na utrzymanie terenów zielonych wydajemy 3 mln zł. Letni harmonogram czyszczenia zieleni rozpoczyna się 1 kwietnia. W ramach zamówienia utrzymywana jest czystość na trawnikach, alejkach, koszone są trawniki, opróżniane są kosze na śmieci. W utrzymaniu miasta znajduje się także ponad 2 tys. ławek, których elementy są myte, odmalowywane, a w razie potrzeby wymieniane na nowe. Jeśli wystąpi taka konieczność, zlecamy też drobne prace remontowe. Uruchomienie miejskich fontann zaplanowano na początek maja. ​

Pod koniec lutego rozpoczęły się także prace pielęgnacyjne w miejskim drzewostanie. Zabiegi polegające na oczyszczeniu drzew z jemioły dotyczą kilkudziesięciu drzew w Parku Jana Kochanowskiego, na skwerze Krzysztofa Komedy oraz przy ul. Solskiego. W zeszłym roku takie prace prowadzone były na Kapuściskach i przy ul. Stromej na Szwederowie. Prace objęły ok. 60 drzew, głównie klonów zwyczajnych.

Znów zrobi się kolorowo

Jesteśmy w trakcie przygotowań do wiosennych nasadzeń. Wzorem lat ubiegłych planujemy wykonać nasadzenia kwiatów i roślin jednorocznych, czyli tzw. kwietniki. Pojawią się one na ulicy Mostowej, Trybunalskiej, Długiej, Starym Porcie, Cieszkowskiego, na skwerze Komedy, Placu Teatralnym i Placu Wolności z Parkiem Kazimierza Wielkiego, w Parku Kochanowskiego i na Starym Rynku.