logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Przygotowania do zimy w parkach i na skwerach
Rozpoczęły się prace związane z porządkowaniem parków, skwerów i zieleni przyulicznej. Potrwają do końca listopada. Kontynuujemy też akcję edukacyjną – „Nie jesteśmy leniwi, zostawiamy liście dla jeży”. Zachęcamy do tworzenia podobnych schronień w swoich ogrodach.


W październiku br. rozpoczynają się jesienne porządki w parkach, na skwerach i pozostałych terenach zieleni.

Prace będą prowadzone jednocześnie w różnych rejonach miasta, na podstawie harmonogramu uzależnionego od pogody. Potrwają do końca listopada br.

- W ramach prac odbywa się porządkowanie rabat z krzewów i bylin. Rośliny są przycinane, usuwane są suche, uzupełniane będą też brakujące rośliny. Niebawem uprzątniemy kwietniki i donice z roślinami jednorocznymi. Trwa także jesienne, ostatnie w tym roku, koszenie trawników, a także zbieranie opadających liści. Wykonane będą niezbędne prace związane z cięciami pielęgnacyjnymi drzew – mówi ogrodnik miejska Bogna Rybacka

W ramach prac porządkowane są m.in. rabaty w parku Jana Kochanowskiego, na Wyspie Młyńskiej, nabrzeżu Narutowicza, nasadzenia przyuliczne wzdłuż Kamiennej, Gdańskiej, Wyszyńskiego, Nad Torem, Żwirki i Wigury, a także na skarpach wzdłuż Al. Jana Pawła II, ul. Skandynawskiej oraz przy schodach prowadzących do Alei Górskiej.

Uwaga, jeże!
W Bydgoszczy, podczas jesiennych porządków w parkach i na skwerach, nie zapominamy o jeżach. Tam, gdzie rosną krzewy pozostawiamy liście, by stały się bezpiecznym azylem dla zwierząt. Niezagrabione liście można spotkać na terenach miejskich w skupinach krzewów, a także w runie parkowym na terenach o charakterze naturalistycznym, m.in. w parku nad Starym Kanałem, parku Kazimierza Wielkiego, Parku Centralnym czy parkach na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności.

Jeże przesypiają okres od października do końca zimy. Co kilka tygodni wybudzają się na kilka godzin. Jeże i inne zwierzaki mogą znaleźć schronienie również w naszym ogrodzie. Przydomowe ogródki, działki rekreacyjne to bezpieczne i stabilne schronienie. Co możemy zrobić dla jeży jesienią? Warto zostawić w ogrodzie dużą stertę suchych liści (przynajmniej do wysokości kolana) przykrytych gałęziami. Jeżeli w ogrodzie od dłuższego czasu zalegają niezgrabione liście, jeżeli możesz, zostaw je. Bardzo prawdopodobne, że pod nimi już zadomowił się kolczasty zwierz. W czasie jesiennych porządków, bądź ostrożny.