logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nadchodzą mrozy, czas zadbać o jakość powietrza
Zapowiadające się w naszym mieście mrozy to czas, aby przypomnieć mieszkańcom, jak ważna dla zdrowia jest dobra jakość powietrza w sezonie grzewczym. Sprawdzajmy regularnie jakość powietrza w naszej okolicy. Przypominamy także o zakazie palenia śmieci w przydomowych piecach.


Bydgoscy strażnicy miejscy codziennie dokonują kontroli palenisk domowych. To już drugi sezon grzewczy, w którym specjalna komórka zajmuje się sprawdzaniem, czym palą bydgoszczanie w swoich domach oraz warsztatach i przedsiębiorstwach.

W zeszłym roku strażnicy z grupy specjalistycznej podczas 2.216 przeprowadzonych kontroli ujawnili 449 przypadki spalania odpadów, głównie pociętych płyt meblowych, ram okiennych, drzwi i ościeżnic. Zdecydowana większość interwencji zakończyła się mandatami. Łączna kwota za te wykroczenia wyniosła ponad 65 tys. zł. W kilkunastu przypadkach sprawa trafiła do sądu.

W 2020 roku najwięcej nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów i nieprzestrzegania tzw. uchwały antysmogowej strażnicy stwierdzili w budynkach i kamienicach w Śródmieściu i Starym Fordonie. Uchybienia ujawnione zostały także w warsztatach samochodowych.

Sprawdź czym oddychasz

Poniżej prezentujemy mapę czujników Airly, które monitorują jakość powietrza w otoczeniu. Wyniki pomiarów są weryfikowane na bieżąco. Główny problem w sezonie jesienno-zimowym stanowi smog - stężenie jego składników z pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 na czele. Na mapie znajdziemy dziesięć lokalizacji, gdzie zainstalowane zostały czujniki, które wskazują poziom zanieczyszczeń. Na mapie znajdują się także czujniki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), które stanowią podstawę do dokonywania ocen jakości powietrza. Na portalu Airly znajdziemy także czujniki zakupione przez Bydgoszcz w ramach projektu międzynarodowego Interreg Central Europe CitiEnGov. Pełnią one rolę informacyjną i edukacyjną. Link do mapy znajduje się TUTAJ.

Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym parametry: PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność, a niektóre również NO₂, O₃, SO₂ i CO w miejscu, w którym są zainstalowane. Dzięki nieustannej współpracy z samorządami i firmami z sektora prywatnego na mapie pojawia się coraz więcej urządzeń. Na mapie można zauważyć dwa charakterystyczne symbole, kółka i kwadraty. Oznaczają one kolejno sensory Airly i wszystkie stacje państwowe, które są jedynym, zewnętrznym źródłem danych na platformie Airly.