logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Metamorfoza Rynku Kwiatowego. Mamy wykonawcę
Montaż zwycięskiej instalacji dla zakochanych, zasadzenie nowej zieleni oraz budowa ścieżek pieszo-rowerowych – wyłoniliśmy wykonawcę prac na skwerze przy Moście Bernardyńskim. Trwają przygotowania do podpisania umowy o wartości niemal pół miliona złotych.


Centralnym punktem odmienionego skweru będzie 6-metrowa instalacja artystyczna, na której pojawią się kłódki zakochanych, które zostały zdemontowane z mostku Jana Kiepury przy Operze Nova. Po oddaniu inwestycji w ręce mieszkańców instalacja wzbogaci się o nowe symbole miłości. Została zaprojektowana tak, by bydgoszczanie i turyści mogli zawieszać kolejne kłódki.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na to zadanie złożyła firma Affabre z Bydgoszczy. Wyceniła ona wartość prac na kwotę 484 tysięcy złotych i zaproponowała 7-letnią gwarancję. Trwają przygotowania do podpisania umowy. Zgodnie z zamówieniem wykonawca będzie miał pół roku na wykonanie instalacji, posadzenie nowej zieleni oraz budowę ścieżek. Prace będą prowadzone pod okiem archeologa.

Oprócz postawienia instalacji przewidziano także zagospodarowanie terenu o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych tuż nad Brdą. Przewiduje się stworzenie nowych, przyjaznych dla środowiska ścieżek pieszo-rowerowych o nawierzchni mineralnej. Ścieżki zostaną wykończone trwałym granitem.

Uporządkowana zostanie też zieleń. Charakterystycznym miejscem będzie wierzba energetyczna, usytuowana w centralnej części Rynku Kwiatowego. Drzewo to nadaje się do tworzenia, rozmaitych form małej architektury np. pergoli lub altan. Pojawią się także barwnie kwitnące hortensje, róże, kaliny i różaneczniki. Aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju – od wykonawcy wymagana jest roczna pielęgnacja roślin. Pojawią się także nowe elementy małej architektury. Całość zostanie wkomponowana w istniejącą w tym miejscu roślinność.

Warto wiedzieć
Projekt  instalacji opracowano w oparciu o koncepcję, która została wykonana na etapie konkursu. Praca Justyny Wójcik i Pawła Przybyły pt. „Kadr na miłość” zdobyła największą liczbę głosów internatów i zostanie zrealizowana w przestrzeni naszego miasta.
Trzon konstrukcji stanowi kontur Spichrza nad Brdą, w podstawowej formie zostały usytuowane dwa geometryczne kształty serc, które tworzą miejsca kadrowania. Aby stworzyć miejsca do wieszania kłódek zostały dodane elementy poprzeczne, które usztywniają konstrukcję i są miejscem na nowe kłódki oraz na te, które zostały zdemontowane z wcześniejszej lokalizacji (mostek Jana Kiepury) przy Operze).