logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kanał Bydgoski w jesiennych barwach zachęca do spacerów
Z roku na rok rewitalizowany Kanał Bydgoski cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta. Latem odbywało się tu mnóstwo imprez plenerowych. Nowe inwestycje i wydarzenia to zasługa Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. A to nie koniec zmian z tym miejscu.


Latem nad kanałem odbywały się potańcówki, koncerty, festyny czy pokazy kina plenerowego. Takie wykorzystanie tego urokliwego miejsca jest powrotem do przeszłości. W XIX i na początku XX kanał był ulubionym miejscem wypoczynku bydgoszczan.


Dzięki postępującej rewitalizacji Kanał Bydgoski z roku na rok zyskuje na atrakcyjności. Dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim powstały nowe ścieżki, oświetlenie, place zabaw, urządzenia rekreacyjne, pasieka, sad miejski, wybieg dla psów, łąki kwietne, mała architektura. Wkrótce rozpoczną się prace przy nowych fontannach nad Starym Kanałem Bydgoskim między IV i V śluzą.


Podpisana została też umowa na przebudowę kładki znajdującej się na końcu ul. Czarna Droga. Rozebrane zostaną dotychczasowe balustrady, nawierzchnia i izolacja przęsła. Po przebudowie płyty nałożona zostanie nowa izolacja i nawierzchnia bitumiczna. Powstaną też nowe stylowe balustrady.
Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlanych polegających na odbudowie umocnień brzegowych Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami IV i V. Na ogłoszenie odpowiedziały dwa podmioty. Aktualnie trwa weryfikacja złożonych ofert.


Podczas spaceru zapraszamy też do odwiedzenia Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10. Oprócz zwiedzania wystawy przedstawiającej piękną historię i znaczenie kanału można też tam wypożyczyć kajaki i z poziomu wody oglądać to urokliwe miejsce.


Warto wiedzieć:
Kanał Bydgoski zbudowany został w latach 1773-1774. Powstał na polecenie króla pruskiego Fryderyka II. Przed I wojną światową rozpoczęła się budowa nowego odcinka kanału wzdłuż obecnej ulicy Bronikowskiego. Już w połowie XIX wieku planty nad kanałem stały się miejskim terenem wypoczynkowo-rozrywkowym. Bardzo szybko zaczęły powstawać kawiarnie, restauracje, sale taneczne, a na najmłodszych czekały karuzele. Zimą na zamarzniętych wodach kanału często spotkać można było łyżwiarzy.

Fot: fotopolska.eu