logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Estetycznie i zielono na nowym skwerze
Skwer profesora Józefa Kałużnego w jesiennych barwach prezentuje się wyjątkowo okazale. Ta niedawno zakończona inwestycja zachęca do spacerów i odpoczynku w centrum miasta. Otoczenie skweru przechodzi właśnie duże zmiany, za sprawą nowych budynków wielorodzinnych.


Zrewitalizowany skwer znajduje się pomiędzy ulicami F. Focha, Królowej Jadwigi, Kącik i Grottgera. Zajmuje powierzchnię 3,6 tys. metr. kwadr. To również punkt komunikacyjny, z którego korzysta wielu mieszkańców miasta.

Teren, na którym rośnie od wielu lat kilkanaście dorodnych drzew, w tym przede wszystkim kasztanowców zmienił się w estetyczny skwer zachęcający do odpoczynku. W ramach prowadzonych tam prac rewitalizacyjnych powstały nowe alejki spacerowe. Zostały wykonane materiałów naturalnych. Estetykę ciągów komunikacyjnych podnosi granitowa kostka w kolorze jasnoszarym.

Wzdłuż alejek ustawiono 12 ławek oraz kosze na odpady. Renowacji poddane zostały trawniki, pełen efekt zobaczymy wiosną przyszłego roku.

   

Centralnym puntem skweru jest niewielki kolisty plac, gdzie stanie rzeźba oka, która była przedmiotem konkursu plastycznego. Instalacja artystyczna ma na celu godne upamiętnienie patrona tego miejsca profesora Józefa Kałużnego.

Nieopodal stoi pamiątkowa tablica, dzięki której przechodnie poznają wybitnego polskiego okulistę, pioniera w swojej dziedzinie.

  

W ramach rewitalizacji zasadzono nowe rośliny. Pojawiły się hortensje, liliowce, bodziszki oraz szałwie. Wiele odcieni zieleni prezentują także irgi, jałowce, tawuły, turzyce, funkie i żurawki.

  

Prace na skwerze trwały około 3 miesięcy. Ich koszt wyniósł ponad 520 tys. zł, pieniądze w całości pochodziły z budżetu miasta.

Teren przy skwerze uzupełnia ceglana budowla, która jest cenną pamiątką przypominającą o bogatej historii produkcji wyrobów cukierniczych w Bydgoszczy. 21-metrowy komin jest zabytkiem, który został odbudowany przez inwestora pobliskiego nowoczesnego budynku Garbary 5. Budynek od strony ul. Kącik kaskadowo wznosi się do pięciu pięter. Zróżnicowaną elewację od strony ul. Królowej Jadwigi wyróżniać duże przeszklenia. W parterze przewidziane są lokale handlowe i usługowe. Inwestorem jest Colian Developer.

Do lat 70. XX wieku do skweru przylegał Stary Kanał Bydgoski. Odcinek od ul. Wrocławskiej do mostów Solidarności został skanalizowany i zasypany. W czasie prac nad rozbudową węzła Garbary w 2010 roku natrafiono na pozostałości dawnej śluzy pod północną jezdnią ul. Focha, tuż przy skwerze. Wraz z budową linii tramwajowej do dworca w powstały nowe chodniki i drogi rowerowe od strony ul. Focha. W ostatnich miesiącach inwestor wznoszący budynek mieszkalny przy ul. Garbary 5 odbudował również charakterystyczny komin po dawnej fabryce słodyczy. Poza tym przebudował  ulicę Kącik, która prowadzić będzie na skwer od strony północnej.