logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Eko-pojazdy we flocie KPEC-u
Małe, ciche i przyjazne dla środowiska – takie są nowe Melexy zakupione przez spółkę KPEC do obsługi rejonów w Fordonie i osiedli na Górnym Tarasie. Pracujemy też nad strategią rozwoju elektromobilności w Bydgoszczy.


Miejska spółka KPEC z początkiem października rozpoczęła użytkowanie dwóch pojazdów elektrycznych marki Melex 391.1 N.CAR, z homologacją do poruszania po drogach publicznych. Pojazdy trafiły do dwóch rejonów eksploatacji infrastruktury ciepłowniczej – w Fordonie i na Górnym Tarasie Bydgoszczy. Dzięki niewielkim gabarytom znacznie ułatwią wykonywania prac serwisowych w trudnodostępnych dla tradycyjnych pojazdów miejscach na osiedlach (wąskie chodnik, deptaki).

Nowe Melexy to pojazdy dwuosobowe, z przestrzenią bagażową zabudowaną plandeką. Są wyposażone w pełne oświetlenie LED i ogrzewanie elektryczne, Na jednym ładowaniu pokonają dystans  ok. 60 km. Poruszają się z maksymalną prędkością do 35 km/h. Są w stanie przewozić ładunki o wadze do 825 kg. Dwa pojazdy kosztowały spółkę 148 tysięcy złotych.

Pojazdy zakupione zostały w celu stopniowego dostosowywania Spółki do zapisów o elektromobilności. Przepisy zobowiązują podmioty świadczące usługi publiczne na rzecz jednostek samorządu terytorialnego do wprowadzania do swojej floty pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym.

Z myślą o wzroście znaczenia pojazdów z napędem elektrycznym  inwestujemy m.in w rozwój infrastruktury tramwajowej (Kujawska, Kazimierza Wielkiego). Złożony został też projekt do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zakup do 40 tramwajów oraz modernizację zajezdni przy ul. Toruńskiej. W poprzednich latach zakupione zostały 33 niskopodłogowe składy z PESY. Dalsze kierunki rozwoju określi opracowywana „Strategia rozwoju elektromobilności dla miasta Bydgoszcz do 2030 roku”.