logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz ma nowe pomniki przyrody
Buki pospolite oraz dęby szypułkowe staną się nowymi pomnikami przyrody W środę, 24 lutego Rada Miasta objęła ochroną kolejne cenne okazy - łącznie to 10 drzew. Nowe pomniki rosną w parku nad Starym Kanałem, parku im. W. Witosa, nad Brdą oraz nieopodal ul. Wiatrakowej. W sumie w naszym mieście mamy już ponad setkę takich cennych okazów.


Pomnik o imieniu Justyna, rośnie przy ul. Wiatrakowej w Bydgoszczy. Wyróżnia się od innych buków pospolitych rozmiarem i pokrojem – ma niezwykle malowniczą nasadę pnia. Obwód pnia wynosi aż 3 metry, to okazałe drzewo ma ok. 28 metrów wysokości. To mniej więcej tyle co 9-piętrowy blok mieszkalny.

Kolejne nowe pomniki przyrody, to skupisko sześciu buków pospolitych rosnących w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Buki występują w skupisku, wyróżniają się pokrojem i wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Te wielowiekowe drzewa mają obwody pni o długości od 2 do 2,7 metra. Najwyższe z nich sięgają 35 metrów. Jest to jedyne w Bydgoszczy tak duże nagromadzenie starych okazów tego gatunku.


 
Z kolei w samym centrum miasta rośnie dąb szypułkowy, który będzie nosić imię Alicja. Rośnie w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa, przy wejściu od strony ul. Markwarta. Obwód pnia wynosi 3,4 m, a jego wysokość wynosi 28 m. 
 

Kolejne dwa dęby szypułkowe rosną nad rzeką Brdą w okolicy ul. Spornej. Nadano im nazwę Sporny i Pawełek. Są jedynym już śladem rosnących w tym miejscu drzew. Wniosek o ustanowienie tych drzew pomnikiem przyrody wniosło Stowarzyszenie MODrzew. W wyniku oględzin drzew, potwierdzono ich wyjątkowe walory przyrodnicze – okazałe obwody pnia: 4 m (Sporny) i 3,1m (Pawełek) oraz krajobrazowe. Dęby rosną nad rzeką Brdą i są pozostałością po starodrzewie porastającym niegdyś brzegi tej rzeki.


 
Utworzenie pomników przyrody przyczyni się do ochrony tych okazałych drzew, poprzez zapewnienie cięć sanitarnych oraz korekcyjnych. Obecnie w Bydgoszczy mamy 102 pomniki przyrody, które są rozmieszczone na terenie całej Bydgoszczy. Jednak ich największe nagromadzenie znajduje się w centralnej części miasta. Zachęcamy Państwa także do wybrania się na spacer trasą ścieżki dydaktycznej „Pomniki przyrody centrum Bydgoszczy”. Folder o bydgoskich pomnikach przyrody znajduje się TUTAJ.