Ekoprzedszkole w Nowym Fordonie – umowa podpisana

Przedszkole nr 22 w Nowym Fordonie to kolejna placówka, którą modernizujemy w oparciu o nasz program „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Budynek po zakończeniu prac zużyje mniej energii, zyska nową elewację i stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Podpisaliśmy umowę na wykonanie prac budowlanych.

- To kolejna inwestycja, przynosząca realne oszczędności - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - . Przebudowane obiekty zużywają o połowę mniej energii. Obecnie realizujemy pakiet składający się z 6 zadań. Pracujemy nad uruchomieniem kolejnych ekoinwestycji. Mamy 18 pozwoleń na termomodernizację  kolejnych szkół i przedszkoli. Dla 6 następnych powstaje dokumentacja. Jeśli tylko otrzymamy dofinansowanie, ruszamy z nowymi zadaniami.

Za prace w Nowym Fordonie odpowiedzialna będzie firma PUBR, z którą podpisaliśmy umowę. Prace pochłoną 4,9 mln zł i będą objęte 7-letnią gwarancją. Zakończenie inwestycji planowane jest z rok.

Co się zmieni?

Inwestycja w Nowym Fordonie polegać będzie na gruntownej termomodernizacji (docieplenie ścian, stropodachu). Ograniczy to duże straty ciepła. Przy wejściu głównym przewidziano montaż podnośnika dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo  modernizowane będą instalacje wewnętrzne (elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, C.O, gazowa oraz wentylacji mechanicznej). Budynek zyska też nową elewację. Na dachu ustawione zostaną panele fotowoltaiczne produkujące prąd z energii słonecznej.

Przedszkole z historią

Przedszkole zaczęło działać już w 1948 roku.  Do 2013 roku  placówka funkcjonowała w Śródmieściu w kamienicy przy ul. Paderewskiego 2. Po przeprowadzce do piętrowego  budynku przy ul. Piwnika-Ponurego   3 na osiedlu Bohaterów znacznie poprawiły się warunki dla dzieci i. Przedszkole zyskało nie tylko dodatkowe sale, ale także  duży plac zabaw. Placówka realizuje wiele ciekawych projektów. Przybliża między inny obraz kraju poprzez sztukę ludową wybranych regionów. Posiada bogatą bazę dydaktyczną, stroje ludowe dla dzieci, oryginalne eksponaty zdobniczej sztuki ludowej. W edukacji poprzez zabawę pomagają wiedza i duże doświadczenie personelu . Przedszkole ma 145 miejsc w 6 grupach wiekowych dla dzieci od 3 do 6 lat.

Oszczędzamy energię, chronimy środowisko

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. W ubiegłym roku zleciliśmy prace  budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych. Termomodernizację powiązaliśmy z instalacją paneli fotowoltaicznych oraz innymi rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska. W pierwszej kolejności modernizowane są  obiekty, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego):

• Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13)
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1)
  • Przedszkole przy SP nr 34 (ul. Opławiec 157)
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3)
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika-Ponurego 3)
  • SP nr 22 (Hutnicza 89).