Sukces Bydgoszczy w Rankingu Zdrowia Polski

Bydgoszcz zajęła II miejsce wśród miast na prawach powiatu w V edycji Rankingu Zdrowia Polski, zestawieniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

„Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził jak samorządy poradziły sobie w 2019 roku z ochroną zdrowia w swoich regionach. Ocenie podlegały trzy kategorie. Pierwszą był potencjał miasta: liczba podmiotów leczniczych, personelu medycznego w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, wyposażenie placówek medycznych, realizowane programy profilaktyczne. Drugi badany aspekt to ocena stanu zdrowia: ocena stanu zdrowia – demografia, umieralność noworodków na 1 tys. mieszkańców, przyczyny umieralności, zachorowalność na choroby układu krążenia, raka i choroby układu oddechowego. W rankingu brano pod uwagę także dostępność do świadczeń zdrowotnych  – czas oczekiwania na podstawowe badania diagnostyczne, wizytę u specjalisty, operacje i zabiegi oraz przyjęcie do zakładów opiekuńczo – leczniczych.

Bydgoszcz charakteryzuje się dużym potencjałem szpitalnictwa, z pełnym zakresem oferowanych świadczeń, zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży – mówi prezydent Rafał Bruski. To renomowane, certyfikowane ośrodki, z których bazy oprócz pacjentów korzystają także studenci Collegium Medicum UMK w Toruniu do celów dydaktycznych. Ośrodki są na bieżąco modernizowane i rozwijane – dodaje.

Wśród miast na prawach powiatu wygrał Rzeszów, który zdobył 333 punkty. Bydgoszcz otrzymała 7 punktów mniej. Trzeci w rankingu Białystok uzyskał 319 punktów. W drugiej kategorii zwyciężył powiat kielecki.