logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rusza Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Zaczynamy 14 listopada!
15. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbędzie się w naszym regionie w dniach 14-20 listopada br. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest elastyczność w biznesie. Organizatorzy przy tej okazji chcą zastanowić się, jak przedsiębiorstwa i organizacje mogą lepiej reagować na zmieniające się dynamicznie warunki gospodarcze, społeczne czy polityczne. Koordynatorem regionalnym jest Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.


- Temat ma odzwierciedlenie w tym, co aktualnie dzieje się w biznesie. Pandemia, a potem wojna w Ukrainie pokazała, że nieustannie towarzyszy nam niepewność. Pytanie, jak na kolejne niespodziewane sytuacje powinny przygotować się zarówno firmy, jak i konsumenci - mówi Prezeska Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Karolina Tądel.

Jak co roku, regionalnym koordynatorem ŚTP w województwie kujawsko-pomorskim jest Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR). Do współpracy przy ŚTP 2022 zgłosiło się łącznie 25 partnerów regionu, którzy przygotowali ponad 65 inicjatyw, dotyczących rozwijania postaw przedsiębiorczych. Wiele z nich odbywać się będzie w formule online, dlatego można wziąć w nich udział niezależnie od miejsca pobytu. Wydarzenie stacjonarne organizowane będą w całym województwie. ŚTP zawita w tym roku do takich miast jak Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Szubin, Świecie, Brześć Kujawski, Wąbrzeźno, Chodecz, Lipno, Sępólno Krajeńskie, Rypin, Koronowo, Solec Kujawski, ale także mniejszych ośrodków, takich jak Kościelec, Brzezie, Wieniec, Nadróż czy Kąkowa Wola.

Co będzie się działo podczas ŚTP w naszym regionie?

Tegoroczna oferta partnerów w regionie jest bardzo różnorodna, zatem każda osoba zainteresowana tematyką szeroko pojętej przedsiębiorczości znajdzie coś dla siebie.
Różne instytucje przygotowały wydarzenia dotyczące zakładania działalności gospodarczej dla uczniów. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży postawiła na zabawy edukacyjne „Każdy może być prezesem” i „Kup Pan dziecku cegłę” oraz warsztaty dotyczące tworzenia biznesplanu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy podczas ŚTP rozstrzygnie wyniki konkursu multimedialnego o ubezpieczeniach społecznych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych we Włocławku pokaże, jak programować roboty, a Włocławskie Centrum Biznesu zaprosi do gry w  CashFlow czy Milionerów, ale opowie także, czy warto założyć biznes pszczelarski.

Do akcji włączyli się także lokalni przedsiębiorcy. Zainteresowani rozwijaniem kariery w social mediach mogą uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez firmę BluSoft „Jak zostać twórcą internetowym - YouTuberem lub Influencerem?” czy kreatywnym warsztacie „Łopata - proste narzędzie przedsiębierne zasięrzutne" o tym jak uwolnić potencjał drzemiący w naszych pomysłach.

Nie zabraknie bardziej naukowego podejścia do tematu przedsiębiorczości. Gmachy uczelni z okazji ŚTP otwiera Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wydział Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy oraz Politechnika Bydgoska, gdzie  będziemy mogli posłuchać wykładów dotyczących m.in. relacji między zachowaniem konsumentów a zrównoważoną konsumpcją, istoty rozumnego zarządzania własnym kapitałem czy elastyczności organizacyjnej.

W tym roku do ŚTP dołączył Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan. Pierwsza z instytucji zorganizuje we własnej siedzibie spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców, druga – webinarium mówiące o obowiązkach czekających firmy po zniesieniu stanu epidemicznego.

Interesująco będzie także w Bydgoskim Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
.

W ramach całego Tygodnia Przedsiębiorczości zapraszamy do BCOPW na Gdańską 5 reprezentantów trzech nieco odmiennych perspektyw postrzegania przedsiębiorczości. Rozmawiać będziemy o aktywności w wieku senioralnym, o przedsiębiorczości w rodzinie, a także łączenia działalności gospodarczej z aktywnością społeczną. Każde z trzech spotkań przeprowadzone zostanie w formule otwartej, moderowanej rozmowy z bohaterkami i bohaterami tematu. Rozmowy poprowadzi Dorota Glaza, Dyrektorka Biura Aktywności Społecznej. Więcej o “przedsiębiorczych” spotkaniach w BCOPW TUTAJ.

BARR zaprasza również na własne wydarzenia

Tradycyjnie ŚTP w województwie kujawsko-pomorskim zainauguruje współorganizowana tym razem z Shopą konferencja „Start-Up Bydgoszcz!”, która odbędzie się 15 listopada 2022 r. Tym razem porozmawiamy o innowacyjnych metodach projektowania biznesu. Dzień wcześniej wspólnie z Żabką zastanowimy się, czemu niektórzy ludzie mówią „nie”, a z Wojewódzkim Urzędem Pracy nauczymy się radzić sobie ze zmianami w życiu zawodowym i prywatnym. Na kolejnych spotkaniach porozmawiamy o możliwościach wsparcia przedsiębiorców w ramach programu Horyzont Europa, korzyściach z pracy z matrycą Innovation Matrix oraz o instrumentach wsparcia dla myślących lub już prowadzących działalność gospodarczą w ramach kolejnego „Spotkania z przedsiębiorczością”.

Jak wyszukać i zapisać się na wydarzenia w ramach ŚTP?
Lista wszystkich wydarzeń, organizowanych stacjonarnie i online, dostępna jest na stronie internetowej Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w zakładce „Wydarzenia”. Tam też uczestnicy mogą się rejestrować na poszczególne imprezy – w większości wcześniejsze zapisy są obowiązkowe, a udział jest bezpłatny.

Partnerzy regionalni
Sprawdź już dziś, z czego możesz skorzystać i co zaplanowali partnerzy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w województwie kujawsko-pomorskim, którymi są:
•    Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Oddział Zamiejscowy w Bydgoszczy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej,
•    Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży,
•    Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bydgoszczy,
•    Lokalna Grupa Działania "Gminy Powiatu Świeckiego",
•    Włocławskie Centrum Biznesu,
•    Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
•    Fundacja BluSpace,
•    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
•    Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Bydgoszczy,
•    Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej "Inkubator Przedsiębiorczości",
•    Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu,
•    BluSoft Sp. z o.o.,
•    CST Coaching Anita Orzechowska,
•    Zespół Szkół Handlowych im. M. Dąbrowskiej w Bydgoszczy,
•    Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bydgoszczy,
•    PFRON Oddział Kujawsko-Pomorski w Toruniu,
•    Urząd Statystyczny w Bydgoszczy,
•    Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan,
•    Bydgoska Szkoła Wyższa,
•    Branżowa Szkoła I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy,
•    Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny,
•    Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy,
•    Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu,
•    Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy,
•    Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Patronat honorowy nad 15. edycją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Prezydent Grudziądza Maciej Jan Glamowski, Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza i Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Więcej informacji o ŚTP w naszym regionie można uzyskać TUTAJ.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszym województwie:
Maciej Górecki – p. o. Kierownika Działu Wspierania Przedsiębiorczości, BARR
tel. +48 885 550 233
e-mail: maciej.gorecki@barr.pl