logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Ogórki” znów będą wozić bydgoszczan i turystów
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał w czwartek (23 marca) 3-letnią umowę na obsługę sezonowych linii turystycznych. Oznacza to, że w weekendy w okresie letnim oraz okazjonalnie znów będzie można podróżować zabytkowymi autobusami.


Umowę świadczyć będzie Artur Lemański, właściciel Muzeum Komunikacji w Paterku. Do obsługi bydgoskich linii wykorzystywane będą pojazdy Jelcz 043, Jelcz 706 RTO . Autobusy te kursowały na regularnych liniach autobusowych od lat 60.  XX wieku. Zostały wycofane z obsługi w latach 80. Ze względu na charakterystyczny kształt nadwozia nazywane były „ogórkami”. W sytuacjach awaryjnych pojawiać się może również Jelcz MEX 272.

W pojazdach funkcjonować będzie obsługa konduktorska pojazdu, umundurowana zgodnie ze standardami historycznymi obowiązującymi w komunikacji miejskiej w Polsce w latach 50 i 60-tych XX wieku. Będzie odpowiadać za prowadzenie w pojazdach sprzedaży biletów jednorazowych, ich kontrolę, umieszczanie broszur informacyjnych oraz udzielanie pasażerom dodatkowych informacji.

Autobusy kursować będą na dwóch trasach. Linia turystyczna nr 100 pojedzie  na trasie Stary Rynek – Myślęcinek, natomiast linia turystyczna nr 102 na trasie Stary Rynek – Exploseum. Przebieg tras skonstruowany został w taki sposób, aby umożliwić pasażerom szybkie i przyjemne dotarcie do najciekawszych miejsc w Bydgoszczy, takich jak Stare Miasto, Wyspa Młyńska, Myślęcinek, Muzeum Wodociągów, ulica Gdańska, Exploseum. Atutem tych linii jest umiejscowienie początkowego przystanku w samym sercu miasta – na Starym Rynku, co pozwala podziwiać zabytkowe autobusy nie tylko korzystającym z nich pasażerom, ale także odwiedzającym Starówkę turystom i mieszkańcom. Koszt funkcjonowania zabytkowej komunikacji autobusowej przez najbliższe 3 lata wyniesie blisko pół miliona złotych. Będzie ona uzupełniana również przez turystyczne linie tramwajowe. W pierwszy kurs zabytkowe autobusy wyjadą 29 kwietnia.Warto wiedzieć
Muzeum Komunikacji w Paterku powstało w marcu 2011 roku na bazie kolekcji zabytkowych autobusów Artura Lemańskiego. Znajduje się  w nim 30 autobusów kursujących w latach 70- 90 w Polsce m. in. z Bydgoszczy, stare fotografie, historie bydgoskiej, nakielskiej komunikacji, stroje kierowców, stare bilety. Muzeum jest obecnie w fazie organizacji, dlatego nie wszystkie eksponaty mogą być udostępnione zwiedzającym - takie jak np. prospekty autobusów, zdjęcia, książki techniczne. Więcej informacji o muzeum znajduje się na stronie www.zabytkowe-autobusy.pl/