logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Branża BPO/SSC zatrudnia w Bydgoszczy
Już 10 tys. osób pracuje w bydgoskich oddziałach firm BPO/SSC – w najbliższych latach miejsc pracy w tym sektorze nadal będzie przybywać. Wzrost zatrudnienia zapowiada światowy lider usług programistycznych, Mobica. Zatrudniać nad Brdą będzie też nowy podmiot działający na rynku telemarketingu.


- Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie. Cieszę się, że Bydgoszcz jest ważną lokalizacją na mapie inwestycji w tej branży, czego dowodem są dzisiejsze dobre wiadomości o rozwoju bydgoskich oddziałów, a tym samym o kolejnych, docelowo, nawet kilkuset miejscach pracy. To dobre wiadomości dla naszych absolwentów szkół wyższych, dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać, pracując z najlepszymi – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fakt, że zatrudnienie w firmach branży BPO/SSC nad Brdą rośnie niezwykle dynamicznie, potwierdzają statystyki opracowane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego, miejską spółkę działająca na zasadach „non profit”, a powołaną w celu szeroko rozumianego wsparcia inwestorów i przedsiębiorców oraz promocji gospodarczej. – W 2010 r. branża ta nad Brdą zatrudniała nieco ponad 1200 osób. Dane zebrane u naszych partnerów na początku tego roku pokazały niemal dziesięciokrotny wzrost zatrudnienia. Obecnie sektor BPO/SSC zatrudnia w naszym mieście ok. 10 tys. pracowników, z czego 8 tys. w samych firmach IT – wyjaśnia Edyta Wiwatowska, prezes BARR.

W najbliższych dwóch latach podwojenie swojej kadry w bydgoskim oddziale zapowiada brytyjska firma Mobica. – Chcemy sprowadzić do Bydgoszczy jak najwięcej naszych projektów zaawansowanych technologicznie. Będą to miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry programistów, tym samym liczymy na absolwentów działających w mieście szkół wyższych – mówi Wojciech Chybowski, dyrektor centrów rozwoju oprogramowania Mobica.

Jak dodaje szefowa ds. strategii biznesowej Mobica, Dawn Embry, docelowo firma mogłaby zatrudniać w Bydgoszczy nawet 600 osób. – Mobica kocha Bydgoszcz, ale również nasi klienci kochają to miasto. Pasja, jakość i oddanie – jakie spotykamy przy realizacji projektów w tej lokalizacji sprawia, że nasi klienci chcą tu wracać – podkreśla Dawn Embry.

Nowym podmiotem na rynku jest Great Call. – Postawiliśmy na Bydgoszcz, bo – po pierwsze – to dobra lokalizacja na mapie kraju, po drugie – miasto ma dobre zasoby wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w branży finansów i ubezpieczeń, a po trzecie – działa tu duża liczba szkół wyższych, kształcących m.in. właśnie w tym zakresie. Nie bez znaczenia dla nas było również wsparcie miasta na etapie poszukiwania lokalizacji – mówi prezes Great Call, Michał Karpiński.

Firma rusza już na początku maja, pełne zatrudnienie planuje osiągnąć do końca roku. Docelowo będzie zatrudniać 100 konsultantów telefonicznych i 20 osób kadry zarządzającej. 60 pracowników pracować będzie wyłącznie na potrzeby AIG, głównego partnera biznesowego. To jednak z największych globalnych organizacji ubezpieczeniowych świadcząca usługi 88 mln klientom w ponad 100 krajach świata.

Warto wiedzieć:

W Bydgoszczy ma swoje siedziby lub oddziały łącznie 50 firm branży BPO/SSC.