Wymień kopciucha. Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie

Od początku stycznia mieszkańcy mogą składać wnioski o 5 tys. zł finansowego wsparcia w wymianie nieekologicznych pieców. W budżecie miasta na ten cel zabezpieczyliśmy 3 mln złotych. Miasto podejmuje także działania edukacyjne na rzecz czystszego powietrza – zapraszamy na wykłady online.

Od 2019 roku w województwie kujawsko-pomorskim, w tym Bydgoszczy obowiązuje całkowity zakaz spalania najgorszej jakości węgla. Grozi za to mandat, a regularne kontrole prowadzi specjalna komórka Straży Miejskiej. Zanieczyszczenie powietrza w Bydgoszczy to jeden z najważniejszych tematów, z którym musimy się zmierzyć. Miasto w 2019 roku zwiększyło kwotę miejskiej dotacji na wymianę kopciucha. Teraz bydgoszczanie mogą otrzymać do 8 tys. zł dofinansowania.

Dla inwestycji indywidualnych, kwota wsparcia wynosi 5 tys. zł. Nabór wniosków prowadzony jest w terminie 2 stycznia - 31 października.
W Programie zastosowaliśmy również zachętę do realizowania kompleksowych wymian pieców w budynkach wielorodzinnych. Warunkiem do skorzystania z dodatkowej dotacji jest zasada „zero węgla w całym budynku” po zakończeniu inwestycji. Całkowita kwota dotacji może wynieść do 8 tys. zł na jeden lokal. Nabór wniosków jest prowadzony w terminie: 15 listopada – 31 grudnia.

Od początku trwania nowej wersji Programu dot. wymiany pieców mieszkańcy złożyli łącznie 492 wnioski. Z czego 12 wniosków dotyczy inwestycji w budynkach wielorodzinnych.

Informacje szczegółowe o dofinansowaniu na wymianę ogrzewania: tel.  52 58 59 270, 52 58 58 038, 52 58 59 127, 52 58 58 468. Wnioski znajdują się na stronie www.bydgoszcz.pl/piece

Czy wiesz czym oddychasz?

Bydgoszcz razem z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską realizuje Kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz czystego powietrza. Jej celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Więcej o projekcie unijnym znajduje się TUTAJ.

Zapraszamy do uczestniczenia w wykładach edukacyjnych, które odbywają się online, w każdy poniedziałek. Wykłady live odbywają się na Facebooku projektu LIFE-MAPPING/AIR (LINK) i prowadzone są przez ekspertów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do tej pory odbyło się 9 ciekawych spotkań, dzięki którym poznaliśmy między innymi źródła zanieczyszczeń powietrza, historię Wielkiego Smogu londyńskiego czy aplikacje mobilne informujące o jakości powietrza. Wszystkie wykłady dostępne są na Facebooku, a wybrane prezentacje dostępne są także na kanale YouTube.

Już wkrótce Uniwersytet Wrocławski zaprasza na kolejną dawkę rzetelnej wiedzy. Plan na najbliższe tygodnie wygląda następująco:

18.01 - Prognozy jakości powietrza
25.01 - Dofinansowanie do modernizacji systemu grzewczego i termomodernizacji
01.02 - Zanieczyszczenie z transportu w Polsce i na świecie
08.02 - Jakie wyniki mamy z drona, co widać z drona?
15.02 - Bazy emisyjne